Coaching – co warto o nim wiedzieć?

Coaching to prosta i niezwykle efektywna metoda rozwoju osobistego i zawodowego. Umożliwia on poprawę efektywności działania czy poszerzenie świadomości klienta. Wszystkie te czynniki umożliwiają podniesienie jakości jego życia oraz osiąganie zamierzonych celów.

Skąd wywodzi się coaching?

Coaching został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a jego korzenie sięgają drużyn sportowych. Zawodnicy tych drużyn byli bowiem skutecznie motywowani do ciężkiej pracy i działania przez swoich wybitnych trenerów. Wkrótce zauważono, że taka pozytywna mobilizacja sprzyja realizowaniu celów i może być z powodzeniem przeniesiona poza boiska sportowe. Wraz z upływem czasu swoisty coach czyli trener stał się pożądany nie tylko przez artystów, w tym muzyków, ale również przez przedsiębiorców.

Czym jest coaching?

Coaching biznesowy to rodzaj nauki pozytywnego myślenia ukierunkowanego na rozwój osobisty i zawodowy, nabranie pewności siebie oraz wyzbycie się ograniczeń i kompleksów. Jest formą współpracy pomiędzy klientem a trenerem, która pomaga osiągać wyznaczone cele zarówno w życiu prywatnym, jak i w biznesie. Co ważne, w tym przypadku klientem może być zarówno osoba prywatna, jak również firma czy organizacja.

Kim jest coach?

Coach to osoba, która skutecznie motywuje i inspiruje klienta do rozwoju osobistego i zawodowego. Musi ona zatem posiadać odpowiednie kompetencje, szeroką wiedzę oraz charyzmę. Coach pomaga zidentyfikować przyczynę ograniczeń i stagnacji oraz wypracować metodę działania. Podejmowane czynności są ukierunkowane na uaktywnienie drzemiącego w kliencie potencjału oraz realizację zamierzonych celów.

Dlaczego tak ważny jest wybór odpowiedniego trenera?

Jak wspomniano powyżej, trener musi posiadać nieprzeciętne umiejętności motywacyjne poparte wiedzą i doświadczeniem. Musi to być zatem osoba pełna pasji, zaangażowana, uważna oraz otwarta na potrzeby drugiego człowieka. Tylko bowiem taki człowiek jest w stanie dotrzeć do świadomości klienta oraz zmienić jego sposób postrzegania świata. 

W jakich obszarach porusza się coach?

Godny polecenia coach pomaga zbudować motywację umożliwiającą realizację życiowych planów oraz przywrócić zatraconą pewność siebie, a także odzyskać chęć i zapał do pracy. Coach pomaga dostrzec zasoby i możliwości odsunięte na nieco dalszy plan przez codzienną rutynę oraz pokochać siebie na nowo. Nie można zapominać o tym, że poczucie własnej wartości wpływa na wszystkie sfery życia i zdecydowanie podnosi jego jakość. Co ważne, dobrze poprowadzony swoisty trening powala spełnić marzenia, pomaga opanować stres, zmęczenie oraz wypalenie życiowe i zawodowe.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *