Czym powinny wyróżniać się nowoczesne strony internetowe na miarę XXI wieku?

Internet w szybkim czasie opanował niemal wszystkie dziedziny życia codziennego. Większość osób korzysta z niego codziennie. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy zajmujący się prowadzeniem własnego biznesu, coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie sprawnie funkcjonującej strony internetowej. O czym pamiętać przy tworzeniu firmowej witryny, aby była atrakcyjna i czytelna dla użytkownika?

Responsywność strony internetowej to podstawa

Trzeba zdawać sobie sprawę tego, że w dzisiejszych czasach osoby przeglądające strony www Olsztyn, coraz częściej korzystają nie tylko z komputerów stacjonarnych, ale także urządzeń mobilnych – telefonów i tabletów. Dlatego osoba zajmująca się projektowaniem strony powinna bardzo dużą uwagę zwrócić na to, by była ona responsywna – oznacza to, że zawsze będzie prezentować się dobrze, niezależnie od tego, na jakim urządzeniu zostanie wyświetlona.

Użytkownik korzystający ze strony chce mieć pewność, że równie dobrze będzie prezentować się ona na komputerze i laptopie, jak i smartfonie.

Czym powinna wyróżniać się estetyczna, nowoczesna strona internetowa?

Obecne trendy w projektowaniu stron internetowych zdecydowanie stawiają na minimalizm i prostotę. Trzeba mieć świadomość tego, że nadmiar elementów dekoracyjnych może zwyczajnie rozpraszać użytkownika i przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego. Estetyka i umiar to absolutna podstawa. 

Nowoczesna strona internetowa powinna wyróżniać się:

  • spójną strukturą – stanowi ona podstawę profesjonalnej strony firmowej. Projektant strony internetowej musi zwrócić uwagę na to, aby ze strony użytkownika pojawiało się jak najmniej różnego rodzaju wątpliwości. Podstrony serwisu muszą być utrzymane w tej samej stylistyce – wszystko po to, aby umożliwić użytkownikowi płynne poruszanie się po stronie i bezproblemowe docieranie do interesujących go miejsc, 

  • intuicyjną nawigacją – trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że współcześni użytkownicy stron internetowych na ich eksplorację nie poświęcają zbyt wiele czasu. Jeśli nie znajdą interesujących ich informacji – zapewne opuszczą witrynę i więcej nie powrócą. Dlatego nawigacja nowoczesnej strony internetowej musi być intuicyjna i prosta – tak, aby umożliwić odwiedzającym sprawne poruszanie się po witrynie, 

  • odpowiednią czcionką – wbrew pozorom, dobór czcionek na stronę internetową wcale nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Fonty muszą być nie tylko przyjazne i czytelne, ale także – kojarzące się ze specyfiką firmy. Dużą ostrożność należy zachować przy stosowaniu czcionek ozdobnych, imitujących pismo ręczne – są co prawda bardzo efektowne, jednak mogą negatywnie wpływać na czytelność tekstu, 

  • elementy graficzne – na każdej nowoczesnej stronie internetowej powinno znaleźć się miejsce dla elementów graficznych takich jak wykresy, infografiki, zdjęcia, filmy i ikony. O ile ich nadmiar może nieco rozpraszać uwagę użytkownika, o tyle badania wykazały, że artykuły wzbogacone w elementy graficzne są czytane o wiele chętniej. 

Jak widać, nowoczesne strony internetowe koncentrują się na wygodzie i oczekiwaniach użytkowników. Nic dziwnego – w końcu tworzone są głównie z myślą o nich. 

Redakcja kreatywna-edukacja.pl