Z ludźmi i dla ludzi

Lider to osoba, która potrafi przewodzić innym ludziom, kierować organizacją i projektami oraz wpływać na kierunek, w którym organizacja zmierza.

Cechy dobrego lidera


Osoby na stanowiskach liderskich to nie szare myszki, które nie wyróżniają się z tłumu. To osoby charyzmatyczne, pełne energii i świadomie podejmujące decyzje. To osoby pewne siebie. Nie każdy ma predyspozycje aby zostać dobrym liderem. Więc jak być skutecznym liderem w dzisiejszych czasach? Są pewne cechy, które wyróżniają szefów, kierowników czy menagerów z tłumu. Cechy, jakie powinien posiadać skuteczny lider mogą się nieznacznie różnić w zależności od branży w której działają. Są jednak pewne wspólne i główne cechy, którymi lider powinien się odznaczać.

Lider ma pod sobą ludzi którymi zarządza i aby Ci ludzie byli z liderem powinni być traktowani przez niego z szacunkiem i godnością, powinni być wysłuchani gdy mają coś do powiedzenia bo to oni pracują na dalszy sukces lidera i przedsiębiorstwa. Pogarda dla ludzi i lekceważenie nie pozwoli na stworzenie zgranego zespołu ludzi a istniejący już zespól może doprowadzić do rozpadu. Skuteczny lider to osoba, która ma posłuch u ludzi i umie zbudować swój autorytet bez używania siły i przemocy psychicznej i fizycznej. Aby osiągnąć lojalność pracowników trzeba prowadzić z nimi dialog oparty o szczerość i zaufanie. Lider czasem znajduje się między młotem a kowadłem bo jest naciskany z góry przez swoich przełożonych a pracownicy którymi lider zarządza także próbują wyegzekwować swoje racje.

To, jak być skutecznym liderem w takiej sytuacji nacisku z dwóch stron będzie zależało od tego czy jest on przekonany do swoich racji i ich słuszności. Lider nie może ugiąć się pod wpływem nacisku tłumu wbrew swoim przekonaniom czy swojemu stanowisku. Buduje swój autorytet codzienną pracą i relacjami z ludźmi.

Jak skutecznie dowodzić ludźmi?


Skuteczny lider tak dobiera osoby do swojego zespołu aby współpraca była efektywna. Dba o ludzi z którymi pracuje zapewniając im szkolenia, delegując im ambitne zadania i tworząc atmosferę pracy sprzyjającą jedności w zespole. Lider musi wiedzieć, jak integrować zespół, w którym spotkają się ludzie z różnych światów z różnymi charakterami. Lider nie może krytykować jednego pracownika za jego plecami w rozmowie z innym pracownikiem, doprowadzać do sytuacji faworyzowania niektórych osób. Rozwiązywanie powstających konfliktów będzie na porządku dziennym i musi się odbywać z poszanowaniem ludzi. Dlatego lider to osoba która nie boi się ludzi, kontaktów interpersonalnych, zmian. Dobry lider stawia na rozwój swój i zespołu jest z ludźmi i dla ludzi.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.