Jak dobrze wykorzystać czas?

Wiele osób często zastanawia się, jak mądrze i efektywnie wykorzystać czas. Umiejętne zarządzanie sobą w czasie to bardzo cenna wiedza. W pierwszym kroku warto odkryć tak zwane pożeracze czasu. W dobie internetu najczęściej są to różnego rodzaju media społecznościowe i gadżety elektroniczne. Portale społecznościowe potrafią pochłonąć wiele godzin. Nieustannie pojawiające się newsy i informacje z całego kraju są bardzo interesujące i sprawiają, że użytkownicy regularnie odwiedzają dane miejsca.

Czas ucieka – wykorzystaj go


Aby szybko dowiedzieć się, kiedy bezproduktywnie upływa najwięcej czasu, na kartce można zapisać swój jeden dzień z życia codziennego godzina po godzinie. Dzięki temu można dokładnie przeanalizować czas i inaczej rozplanować prace domowe.


Właściwe rozplanowanie czasu pozwoli wygospodarować więcej czasu wolnego, który można poświecić na własne przyjemności czy aktywność fizyczną z całą rodziną.


Ponad to, do niektórych prac należy zaangażować resztę domowników, na przykład męża czy dzieci. Już kilkulatki mogą wykładać pranie z pralki, segregować zabawki oraz wykładać zakupy.

Jak zagospodarować wolny czas?


Niestety najwięcej wolnego czasu upływa na oglądaniu ulubionych seriali. Zbyt długie siedzenie przed telewizorem czy też komputerem ma szkodliwy wpływ na samopoczucie i stan zdrowia, dlatego warto na tego typu rozrywki przeznaczyć zaledwie kilkadziesiąt minut dziennie.
Aby zaoszczędzić kilka godzin zakupy w centrach handlowych można zamienić na zakupy online. Takie zakupy można szczegółowo przemyśleć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Co ciekawe oferta sklepów online jest zazwyczaj bardziej atrakcyjna, a stali klienci mogą liczyć na spore rabaty i ciekawe promocje.


W wielu miastach w całym kraju dostępne są specjalistyczne kursy na temat zarządzania czasem. Szkolenia prowadzone są przez wykwalifikowanych trenerów, którzy przeprowadzają z uczestnikami wiele doświadczeń i pomagają rozwiązać liczne problemy. Trener podpowie jak skutecznie rozplanować każdy dzień i jak radzić sobie z różnego rodzaju niepowodzeniami.


Gdy szkolenie organizowane jest przez lokalny urząd pracy udział osób bezrobotnych najczęściej jest całkowicie bezpłatny. W sytuacji gdy pracodawcy chcą zorganizować takie spotkanie wyłącznie dla swoich pracowników za kurs należy zapłacić zwykle kilkaset złotych. Najbliższe terminy szkoleń w swojej okolicy można bardzo szybko znaleźć przy pomocy popularnej wyszukiwarki internetowej. Liczba miejsc jest oczywiście ograniczona, dlatego też swój udział dobrze jest zgłosić ze sporym wyprzedzeniem czasowym.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl