Jakie studia w Opolu? 5 najlepszych opcji

Każdy abiturient staje przed trudnym zadaniem — musi zastanowić się, co robić po maturze. Większość osób wybiera się na studia, ale z tym wyborem wiąże się pytanie o kierunek. Dziś podpowiadamy, jakie studia w Opolu wybrać.

Medycyna na Uniwersytecie Opolskim

Od 2019 roku na Uniwersytecie Opolskim funkcjonuje wydział lekarski, na którym można studiować medycynę. MAmy tu do czynienia z 6-letnimi studiami jednolitymi, po których każdy absolwent w toku studiów nabywa umiejętności zarówno teoretyczne, jak i praktyczne potrzebne do dalszej specjalizacji. Zajęcia odbywają się w opolskim Collegium Medicum. 

Stolica województwa opolskiego jest świetnym miejscem, aby studiować medycynę związać swoją karierę zawodową z tym regionem. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google hasła typu neurolog albo medycyna pracy Opole, by się przekonać, że są tu duże perspektywy dla osób chcących rozwijać własną placówkę leczniczą. 

Informatyka

Zapotrzebowanie na lekarzy nigdy nie zniknie, ale patrząc na rzeczywistość — może się okazać, że coraz większe będzie w przypadku osób zajmujących się nowoczesnymi technologiami. Dlatego właśnie każda osoba, która zadaje sobie pytanie, jakie studia w Opolu, powinna zastanowić się nad informatyką.

Oczywiście — podobnie jak w przypadku medycyny — nie jest to kierunek dla każdego. Studia wymagają umiejętności z obszaru logicznego myślenia, rozwiniętego zmysłu analitycznego, a także znajomości matematyki. 

Na szczęście przy sporej determinacji, również osoby, u których matematyka kuleje, są w stanie ukończyć pozytywnie informatykę. Choć w ich przypadku droga ta może być dość wyboista.

Budownictwo

Budownictwo to kierunek, który cieszy się dużą popularnością na tutejszej politechnice.  Biorąc pod uwagę fakt, że jest duże zapotrzebowanie na inżynierów, osoby kończące ten kierunek, na pewno nie będą narzekać na brak pracy. 

Kompetencje, którymi będzie odznaczać się absolwent to: umiejętność projektowania elementów konstrukcyjnych, znajomość przepisów z obszaru prawa budowlanego, a także zdolność do organizacji całego procesu budowlanego. 

Psychologia

Choć często zapomina się o tym kierunku, to jest on wciąż bardzo ważny. W świecie, w którym możemy zaobserwować coraz głębsze tendencje alienacyjne, można mieć wręcz pewność, że będzie duże zapotrzebowanie na psychologów. 

Na Uniwersytecie Opolskim studia te trwają 5 lat i mają charakter jednolity. Studenci mają możliwość specjalizowania się w takich obszarach jak psychologia kliniczna, społeczna, ogólna i biznesu. Jeśli interesuje kogoś tematyka ludzkiego umysłu, nastroju i zachowań, na pewno zainteresuje go tematyka studiów.

Czy sztuczna inteligencja zagraża powyższym zawodom?

Mamy świadomość, że obecnie każda osoba wybierająca studia — nie tylko w Opole — zastanawia się, czy przypadkiem za chwilę nie straci pracy z powodu automatyzacji. W naszym zestawieniu wzięliśmy ten czynnik pod uwagę. Wybraliśmy w nim kierunki, w których będzie zapotrzebowanie na pracę człowieka. Być może udział sztucznej inteligencji będzie znaczny, ale ciągle będą potrzebne wykwalifikowane osoby do skutecznej realizacji działań w danej specjalizacji. 

Podsumowując, dostanie się na powyższe kierunki nie jest łatwe. Jeśli jednak — zastanawiając się, jakie studia zacząć w Opolu — mamy ambitne cele, to powinniśmy je wziąć pod uwagę. Oczywiście pod warunkiem, że są one zgodne z naszymi osobistymi upodobaniami. W końcu praca także powinna sprawiać nam przyjemność. 

Redakcja kreatywna-edukacja.pl