Nauka Pythona dla dzieci – jak wygląda, czy warto?

Naukę programowania warto rozpocząć w wieku szkolnym, choć pewnymi aspektami można zainteresować nawet przedszkolaków. Pozostaje jednak pytanie, który język programowania będzie najlepszy na początek? Z jednej strony nie może być on zbyt skomplikowany, z drugiej strony powinien płynnie wprowadzić dziecko w świat programowania. Z tych też powodów specjaliści twierdzą, że najlepszym wyborem będzie nauka języka Python.

Dlaczego warto postawić na naukę Pythona?

Osoby, które nie mają większej wiedzy z zakresu programowania, mogą zadawać sobie pytanie, dlaczego to właśnie nauka Pythona będzie najlepszym rozwiązaniem dla dziecka? Otóż Python jest stosunkowo prostym językiem, który jest w stanie zrozumieć nawet ośmiolatek. Ponadto, programowanie Python znajduje zastosowanie w wielu branżach, w tym między innymi w finansach, administracji, medycynie czy bankowości. Python oparty jest na tekście, co dla kilkuletniego dziecka stanowi niewątpliwą korzyść. Należy bowiem mieć na uwadze, że pierwszy język programowania nie może w żaden sposób zniechęcić pociechy do dalszego zdobywania wiedzy, co w praktyce oznacza, że nie może być on zbyt trudny.

Nauka programowania na dedykowanym kursie

Samodzielna nauka programowania nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku osób dorosłych, a już na pewno nie będzie dobrym wyjściem dla najmłodszych. Dlatego też warto znaleźć dobry kurs Python dla dzieci taki jak https://instakolko.pl/programowanie-w-python-dla-dzieci/, na którym maluch zdobędzie podstawową wiedzę oraz umiejętności, niezbędne każdemu programiście. Programowanie w Python dla dzieci to przede wszystkim nauka przez zabawę. Pociecha zdobywa na kursie wiedzę teoretyczną, jednak od razu wie, jak zastosować ją w praktyce. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych programistów, którzy jednocześnie są pedagogami, zatem wiedzą, jak przekazać informacje najmłodszym. Jest to niezwykle istotne, bowiem podejście nauczyciela może albo zachęcić dziecko do dalszego zdobywania wiedzy, albo wręcz przeciwnie – całkowicie zniechęcić je do nauki. Z tego też powodu warto wybierać kursy dedykowane dla danego przedziału wiekowego, prowadzone przez ekspertów.

Korzyści, jakie przynosi programowanie Python

Programowanie Python może przynieść dziecku szereg różnego typu korzyści, w tym:

– uczyć logicznego myślenia,

– uczyć rozpoznawania związków przyczynowo-skutkowych,

– odkryć dziecięce pasje i uzdolnienia.

Oczywiście, nauka programowania pozwala wprowadzić dziecko w świat IT, co w naszej rzeczywistości jest niezwykle istotne. Szacuje się bowiem, że w kolejnych latach coraz więcej procesów będzie opartych na nowoczesnych technologiach, dlatego też wzrośnie zapotrzebowanie na dobrych specjalistów w zakresie programowania.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl