Kredyt, a pożyczka – czym się różnią?

Zastanawiałeś się kiedyś, które zobowiązanie wybrać: kredyt czy pożyczkę? Ale nie wiedziałeś czym się różnią? W tym artykule rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
W języku potocznym na pewno spotkałeś się kiedyś z określeniem pożyczka i kredyt. Ktoś z rodziny wziął pożyczkę gotówkową na samochód, sąsiad obok wziął kredyt hipoteczny na mieszkanie, a ciocia Jadzia za pożyczkę wyjechała na wakacje. Niby kredyt i pożyczka mają to samo działanie, ale w regulacjach prawnym się różnią.

Kredyt a pożyczka – czym więc się różnią?

Podstawową różnią jest fakt, że kredytu udziela jedynie bank, a pożyczkę może nam udzielić każda osoba fizyczna lub prawna. Kredyt działa na podstawie prawa bankowego, bank zobowiązuje się oddać kredytobiorcy określoną sumę pieniędzy z przeznaczeniem na określony cel oraz na oznaczony czas. Kredytobiorca musi korzystać ze środków zgodnie z warunkami przedstawionymi w umowie oraz do ich zwrotu wraz z odsetkami w oznaczonym terminie spłaty. W przypadku pożyczek działa Kodeks Cywilny, a umowa zawierana jest pomiędzy pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą. Korzystając z takiej pożyczki nie musimy tłumaczyć się na jaki cel chcemy przeznaczyć środki, oddajemy taką samą ilość, jaką pożyczyliśmy. Także w kredycie cel środków jest określony, natomiast w pożyczce dowolny. Umowa kredytu musi zostać zawarta na piśmie, a jej przedmiotem może być jedynie określona suma pieniędzy, dokładnie zawarta w dokumencie. Więcej o finansach dowiesz się na jak-dorobic.pl.

Umowa pożyczki

Umowę pożyczki możemy zawrzeć słownie lub na piśmie (jeśli chodzi o pożyczkę większą niż 1000 zł musi zostać zawarta na piśmie), a jej przedmiotem może stać się określona suma pieniędzy lub rzeczy określone co do gatunku.Czas trwania procedury się różni w zależności którą formę zobowiązania wybierzemy. Chcąc skorzystać z kredytu bankowego, oczekiwanie na przyznanie nam pieniędzy się dłuży ze względu na wszystkie bankowe procedury, przede wszystkim sprawdzenia nas, czy jesteśmy wypłacalni. Czas oczekiwania na pożyczkę jest krótki, w niektórych pozabankowych instytucjach nawet do 10 minut. Kolejny różniącym czynnikiem jest sposób spłaty. Kredyt bankowy spłacamy w formie rat, niezależnie od kwoty przyznania środków. Pożyczkę możemy spłacić jednorazowo lub ratalnie, gdzie kwotę rat ustalamy sami z pożyczkodawcą.
Podsumowując, umowa kredytu i umowa pożyczki to dwa różne pojęcia. Umowa kredytu należy do bardziej sformalizowanych i regulowana przez ścisłe przepisy. Natomiast w umowie pożyczki procedury formalne są ograniczone do minimum i przyznawane szybko.

zyciehandlowe.com.pl

Redakcja kreatywna-edukacja.pl