Obiad dla dzieci

Nie masz pomysłu co gotować niejadkom? Sprawdź nasze pomysły, a z pewnością twoje dzieci zjedzą odżywczy posiłek. Obiad dla dzieci – sprawdź te proste i sprawdzone sposoby!

Agenda:

  1. Upodobania dzieci
  2. Co zrobić dziecku na obiad?

Upodobania dzieci

Każdy z nas ma swoje żywieniowe upodobania i chciałby zawsze jeść to, co naprawdę lubi. Nie inaczej jest z dziećmi. Nie tylko z niemowlakami, ale też ze starszymi z nich. Gdy niemowlakowi coś nie smakuje, to najczęściej płace, wyrywa nam się z rąk i krzyczy. Wtedy rozumiemy, że powinniśmy nakarmić go czymś innym. Czy jednak jest inaczej ze starszymi dziećmi? Nie. One przecież też grymaszą, gdy okaże się, że na obiad jest coś, co im nigdy nie smakowało, albo na co nie mają ochoty. Wtedy też zaczynają płakać i się złościć.

Gdy zastanawiamy się, co na obiad dla dzieci można zrobić, to o ile to możliwe, warto zapytać o to dziecko – czy dzień wcześniej, czy wczesnym rankiem, gdy wychodzi do przedszkola albo do szkoły. Wydaje się, że to dobre wyjście, bo wtedy unikniemy rozczarowania, gdy dziecko nie będzie chciało jeść tego, co zostało przez nas ugotowane. Grymaszenie z powodu jedzenia to coś, przez co na pewno przechodzili wszyscy rodzice, więc jest to nieuniknione. Od początku, jako rodzice musimy się nauczyć tego, co dziecko chce nam przekazać, kiedy jeszcze nie umie mówić. Gdy dziecko jest starsze, to wiadomo, że dużo łatwiej jest się nam porozumieć.

Co zrobić dziecku na obiad?

Oczywiście, to co wiemy, że lubi. Warto w obiadach przemycać owoce lub warzywa, możemy zmiksować z nich zupę krem. Jeśli zrobimy do tego chrupiące grzanki, z pewnością będzie jadło z większym smakiem. Możesz w podobny sposób przemycić w zupie mięso. Również makaron z sosem może być dobrym rozwiązaniem. Starajmy się, aby jedzenie przygotowywać albo na parze, albo w piekarniku, gdyż tak jest zdrowiej.

Dla wielkich niejadków sprawdzi się obiad na słodko: naleśniki, omlet, ryż z owocami. Warto zadbać o to, by nie tylko jedzenie smakowało, ale także ładnie wyglądało. Z pewnością dziecko chętniej zje posiłek z talerzyka z ulubionym bohaterem z bajki lub gdy dostanie ładne przyozdobione serduszkami, motylkami i zwierzątkami. Zadbaj o to, aby w obiedzie dla dziecka znalazło się jak najwięcej kolorowych warzyw.

Obiad dla dzieci – podsumowanie

Przygotowanie obiadu dla wybrednego dziecka może kosztować nas nieco więcej czasu, ale warto postarać się wybierać potrawy, które dziecko lubi i na jakie ma ochotę. Ważne, aby zadbać nie tylko o smak potraw, ale wygląd, który zachęci dziecko do jedzenia.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl