Zabawki – dlaczego są ważne?

Dzieci w różnych etapach swojego rozwoju potrzebują zabawek. Nieważne czy mają kilka miesięcy, rok, kilka czy kilkanaście lat – to ważna część ich rozwoju.
Zabawki dla niemowląt to najczęściej światełka czy grzechotki, które stymulują wzrok i słuch dziecka. Do zabawek można zaliczyć również gryzaki, pomagające dzieciom uporać się z bolesnym ząbkowaniem. Dzieciaki często biorą obiekty do ust, dlatego należy pamiętać, aby były one wykonane z bezpiecznego tworzywa.

Dzieciom, które skończyły rok, można udostępnić klocki, farbki, kredki, czy mało skomplikowane puzzle. W tym wieku powinny ćwiczyć swoją wyobraźnię i umiejętność logicznego myślenia, które będą dla nich kluczowe w dalszym rozwoju. Podobnie jak w przypadku młodszych dzieci, należy zwrócić uwagę na to, z czego wykonane są przedmioty – dzieciaki nie powinny bawić się małymi magnesikami i koralikami, gdyż łatwo je uszkodzić. Pociechy mogą połknąć, chociażby, kawałek magnesu, który może prowadzić do uszkodzenia błon śluzowych.
Dzieci starsze, które już sprawnie się poruszają, warto obdarować piłką, dyskami frisbee, rowerem czy hulajnogą. W ten sposób rozwijają one swoją sprawność i koordynację ruchową. Przy okazji wprowadzania zabaw ruchowych, można kształtować w nich zdrowe nawyki. W przypadku zabawek, do gier zespołowych, dzieci będą chętnie pracować w grupie. Zabawa z rówieśnikami to dobry sposób na rozwijanie umiejętności społecznych czy pracy w grupie. Podczas zabawy nabywają one pierwsze przyjaźnie. Świetnym pomysłem jest również gra w gry planszowe, co pozwala budować zaufanie między dzieckiem a rodzicem.

nicponkids.pl

Redakcja kreatywna-edukacja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.