Katar zatokowy ile trwa i jak go leczyć? Jeśli chcesz znać odpowiedzi na te pytania przeczytaj ten wpis. Pokazujemy skuteczne sposoby jak pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości.
Agenda:
- Katar zatokowy co to?
- Jak rozpoznać katar zatokowy?
- Ile trwa katar zatokowy?
Katar zatokowy co to?
Wbrew pozorom istnieją różne rodzaje katarów. Mimo iż w większości przypadków jest to albo objaw przeziębienia, albo objaw grypy, to jednak katar bywa również zatokowy. A co to oznacza? Otóż w tym przypadku katar wygląda inaczej niż normalnie, bo staje się bardzo gęsty i nabiera nieprzyjemnego, zwykle żółtego, ewentualnie zielonego koloru.
Jak rozpoznać katar zatokowy?
Otóż nie dość, że jest on po prostu nieprzyjemny, to jeszcze do tego nieraz wywołuje typowe dolegliwości bólowe. Ból w przypadku kataru zatokowego nasila się bowiem zwykle w godzinach porannych, a najmocniejszy jest tuż po przebudzeniu i wstaniu z łóżka. Czasami wydzieliny jest tak dużo, iż powoduje ona wymioty albo mdłości. Jest to wyraźny sygnał, by zgłosić się do lekarza i rozpocząć właściwą antybiotykoterapię.
Ile trwa katar zatokowy?
Niestety dość długo, bo nieleczony potrafi utrzymywać się nawet przez cały miesiąc. Do jego rozwoju dochodzi wskutek zatkania zatok. Bakterie namnażają się wewnątrz nosa i nie mogą wydostać się na zewnątrz. Jak leczy się tego rodzaju katar? Przeważnie poprzez antybiotykoterapię. Antybiotyki zwalczają właśnie bakterie (nie wirusy!), tak więc są w stanie poradzić sobie z katarem zatokowym.
A ile trwa katar „zwykły”, będący objawem przeziębienia? Ten akurat potrafi minąć już po kilku, przeważnie maksymalnie siedmiu dniach. Łatwo więc można rozpoznać, czy ma się do czynienia ze zwyczajnym objawem przeziębienia bądź grypy, czy jednak ze znacznie poważniejszym katarem zatokowym.
Katar zatokowy – ile trwa i jak go leczyć? Podsumowanie
Katar zatokowy jest bardzo nieprzyjemny i nieleczony może trwać nawet miesiąc. Ważne, aby tuż po rozpoznaniu objawów udać się do lekarza. Najlepiej poradzą sobie z nim antybiotyki.