Uczenie się – jak to zrobić szybko?

Podstawą w uczeniu się jest zapamiętywanie dużych partii materiału w krótkim czasie. Jednak jak to zrobić, jeżeli zostało nam kilka dni, a do opanowania mamy kilkaset stron. Pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę to zredukować regresję. Chodzi w tym o to, żeby jak najrzadziej wracać się do przeczytanych już fragmentów. W ten sposób marnujemy tylko czas, a nasz mózg i tak nie jest w stanie przyswoić danych informacji. Im częściej będziemy wracać do tekstu, który już przeczytaliśmy to będziemy częściej się rozpraszać. Wcale nie polepsza to naszego zapamiętywania.

Proces nauki w ten sposób jest zaburzony i znacznie bardziej czasochłonny. Zdecydowanie lepszą opcją jest przejście do kolejnego działu niż ciągłe wracanie do fragmentów, które już przeczytaliśmy. Według ekspertów o wiele lepiej jest szybciej przeczytać dany materiał dwa razy niż powoli raz. W ten sposób jesteśmy w stanie zapamiętać zdecydowanie więcej i poświęcamy na to jednocześnie mniej czasu.

Sposoby na szybsze zapamiętywanie

Wiele osób korzysta także z wokalizacji, która polega na tym, że powtarzamy czytane słowa w głowie. Niektórym to pomaga, ale czasami ma odwrotne skutki do zamierzonych. Zamiast lepiej zapamiętać dany fragment tylko pogarszamy jego zapamiętywanie i gubimy się w tym co czytamy. Dobrym sposobem jest także czytanie na głos oraz tworzenie notatek. Ludzie dzielą się na słuchowców oraz wzrokowców. Część ludzi lepiej przyswaja informacje, które może usłyszeć, a część lepiej zapamiętuje dane, które może przeczytać. Wszystko zależy od osobistych preferencji oraz predyspozycji. Najlepiej osobiście sprawdzić i się przekonać.

Która metoda jest dla nas najlepsza?

W ten sposób możemy pragmatycznie sprawdzić jaka metoda działa na nas najlepiej. Ostatnio coraz większą popularność zdobywają mapy myśli. Polegają one na tym, że tworzymy mapę, na której główne pojęcie, którego się uczymy umieszczamy na samym środku w centrum mapy. Do tego dopasowujemy kolejne pojęcia, które oznaczamy wokół naszego punktu głównego. W ten sposób tworzymy pewne skojarzenia, dzięki którym znacznie łatwiej jest zapamiętać informacje, których się uczymy.

Należy jednak pamiętać, że techniki uczenia się to tylko połowa sukcesu i najważniejsza w nauce jest systematyczność. Znacznie lepsze efekty uzyskamy, jeżeli będziemy daną partię materiału powtarzać po kilkadziesiąt minut przez kilka dni niż ucząc się kilkanaście godzin jednego dnia. Musimy wziąć pod uwagę, że mózg potrzebuje odpoczynku i nie jest w stanie przyswoić dużych partii materiału w bardzo krótkim czasie. Oczywiście możemy próbować, ale w ten sposób informacje bardzo szybko wylecą nam z głowy.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl