Dlaczego uczyć się języków obcych?

Dlaczego większość ludzi uczy się drugiego języka? Głównym powodem są względy komunikacyjne. Kiedy możesz rozmawiać z ludźmi w ich własnym języku, pogłębiasz więzi i zrozumienie. Nauka języka obcego już od najmłodszych lat, pozwala korzystać z ogromnych możliwości przez całe życie, aby korzystać z międzykulturowych przyjaźni, szerszych możliwości kariery, ekscytujących przygód w podróży i głębszych wglądów w to, jak inni widzą świat.

Nauka języków

Naucz się mandaryńskiego, a będziesz mógł rozmawiać z ponad miliardem ludzi na całym świecie. Ucz się hindi, a będziesz mógł rozmawiać z kolejnymi 650 milionami ludzi. Hiszpański daje ci około 420 milionów. Jeśli już mówisz po angielsku, będziesz w stanie rozmawiać z połową światowej populacji!
Podczas gdy angielski stał się lingua franca na świecie, nauka języka obcego (lub dwóch) zwiększa możliwości połączenia i otwiera drzwi do wielu korzyści płynących z dwujęzyczności.

Osoby dwujęzyczne

Badania wykazały, że osoby dwujęzyczne lepiej radzą sobie z zadaniami wymagającymi wielozadaniowości i skupienia uwagi niż osoby jednojęzyczne. Skany mózgu pokazują, że mają więcej szarej materii w obszarach mózgu zaangażowanych w funkcje wykonawcze. Hipoteza jest taka, że wysiłek ciągłego wybierania właściwego języka we właściwym czasie zapewnia dwujęzycznym „gimnastykę umysłową”, co daje im dodatkową praktykę skupiania uwagi.
Korzyści te pojawiają się wcześnie – nowe badania pokazują, że nawet dzieci poniżej jednego roku życia, które mają kontakt z różnymi językami, wykazują odmienne wzorce poznawcze w mózgu w porównaniu do jednojęzycznych. W rzeczywistości niektórzy badacze twierdzą, że najlepszym sposobem na posiadanie mądrzejszych dzieci jest wystawienie ich na wiele języków, gdy są młode.

Zobacz więcej artykułów na mamamigotka.pl

Redakcja kreatywna-edukacja.pl