Nauczyciel jest ważny dla ucznia

Niektórzy nauczyciele nawet nie zdają sobie sprawy, jak ważną jest ich rola na drodze każdego ich ucznia. To oni przekazują mu wiedzę, stają się dla niego autorytetem, którego młodzie czasami słuchają, a czasami przeciwko niemu się buntują. Na pewno przekonają się, że powinni znać się na czymś takim ,jak zarządzanie wiedzą i naprawdę dobrze przekazywać swoją wiedzę uczniom. W końcu to od nich tylko zależy, jak dobrze dany uczeń zrozumie materiał i czy będzie w stanie coś z tym wszystkim zrobić. Dlatego powinni o to wszystko dbać.

Brzemię niesione przez nauczycieli


Wiemy doskonale, że przekazywanie wiedzy nie zawsze jest łatwe. Wręcz przeciwnie. Czasami bywa wręcz niemożliwe. Zwłaszcza gdy uczeń sam nie przykłada się do zajęć i nie chce mu się uczyć ani razu. W każdym razie na pewno warto, by nauczyciel wskazywał mu odpowiednią drogę, a do tego znajdować różne ciekawe pomysły na to, jak przekazywać swoją wiedzę w sposób urozmaicony i taki, żeby uczniom się to podobało.


Na pewno w takim razie warto przyjrzeć się samej pracy nauczyciela. Jest to zawód wymagający kreatywności. Oczywiście, że możemy prowadzić nudne wykłady przez całe te czterdzieści pięć minut, ale możemy też sprawić, że uczniowie będą zainteresowani przedmiotem i chętnie będą się na nim pojawiać za każdym razem. W takim razie powinniśmy zadbać różne dodatkowe zajęcia aktywizujące. Oczywiście, zwykle nauczyciel ogranicza się do zadawania pytań, a uczniowie w ostatnich latach nie mają zbyt wielkiej ochoty na odpowiadanie. O wiele bardziej wolą się zająć sobą, więc przykucie ich uwagi czasami graniczy z cudem. Dlatego powinniśmy pomyśleć o innych sposobach na uczniów.

Sposoby na naukę


Na pewno dobrym pomysłem będzie praca w grupach. Wyznaczamy zadanie, które każda grupa ma wykonać. Na pewno w taki sposób uczniowie będą się wspaniale tez bawić, nauczą się działać razem, a do tego nauczyciel pokaże im, że nauka wcale nie musi być nudna i zajmującą czas. Będą się fantastycznie razem bawić, rozwiązując zagadki, układają puzzle czy robiąc coś jeszcze innego, co na pewno przykuje ich uwagę. Powinniśmy o tym naprawdę poważnie pomyśleć. Na pewno przekonamy się, że uczniom się to spodoba.


Innym rozwiązaniem są karty pracy z pomocą podręcznika. Jednak to nie zawsze może zdawać egzamin. O wiele ciekawsze dla ucznia mogą się okazać wykreślanki, krzyżówki czy rebusy, którym musi poświęcić chwilę myślenia. Uczeń chce się przy nauce dobrze bawić, a nie tylko wkuwać nudne regułki, które za chwilę wyparują mu z głowy. Dlatego powinniśmy o to wszystko zadbać jako nauczyciele.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *