5 powodów dlaczego psychologia dziecięca jest tak ważna.

Bycie rodzicem to trudne zadanie. Nie istnieją osoby, które dokładnie wiedzą, jak bezbłędnie wypełnić to zadanie. Czasem opiekunowie mogą po prostu nie mieć odpowiednich narzędzi, żeby zadbać o właściwy rozwój dziecka. Między innymi w takich sytuacjach dobrze jest zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Bycie rodzicem to trudne zadanie. Nie istnieją osoby, które dokładnie wiedzą, jak bezbłędnie wypełnić to zadanie. Czasem opiekunowie mogą po prostu nie mieć odpowiednich narzędzi, żeby zadbać o właściwy rozwój dziecka. Między innymi w takich sytuacjach dobrze jest zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Psychoterapia dzieci i młodzieży – dlaczego to ważne, żeby zadbać o psychikę młodego człowieka?

1. Psychologia dziecięca pozwala wykryć poważniejsze problemy wystarczająco wcześnie

To ważne, żeby zwracać się do specjalisty, gdy zauważamy u dziecka niepokojące zachowania i reakcje. Gdy pojawia się podwyższona temperatura, kaszel lub inne problemy ze zdrowiem fizycznym, zgłaszamy się do internisty. W przypadku dolegliwości natury psychicznej nie powinno być inaczej – takie sytuacje warto jak najszybciej skonsultować z psychologiem dziecięcym. Pozostawienie takich trudności „samym sobie” i liczenie, że dziecko z nich wyrośnie może sprawić, że szkodliwe zachowania się utrwalą. W profesjonalnym gabinecie, takim jak np. Centrum Psyche z Wrocławia, specjalista oceni rozwój dziecka, jego koncentrację, sprawność psychoruchową, emocje i będzie w stanie podzielić się z rodzicami cennymi wskazówkami. Czasem może też decydować o konieczności psychoterapii młodego człowieka.

2. Psycholog dziecięcy to wsparcie w codziennych rodzicielskich rozterkach

Wizyta u specjalisty nie jest zarezerwowana jedynie dla kryzysowych przypadków. Dzięki wiedzy i doświadczeniu psycholog może pomóc rodzicowi w podejmowaniu decyzji, dotyczących codzienności, takich jak np. wybór zabawek, gier i książek. Konsultacja z profesjonalistą pozwala też w odpowiedni sposób odpowiadać na ciekawskie pytania dziecka, związane ze światem dorosłych.

3. Psychoterapia młodzieży zadbać o problemy związane stricte z okresem dojrzewania

Dojrzewanie to bardzo wymagający okres, w którym u młodej osoby pojawia się wiele napięć. Mają one związek zarówno z postrzeganiem siebie, swojego ciała, ale też dotyczą postrzegania siebie w kontakcie z rówieśnikami i rodziną. Nierzadko zdarza się, że nastolatek nie jest w stanie poradzić sobie z takimi problemami samodzielnie. Pod hucznym określeniem „buntu”, przejawiającego się w gorszych ocenach, wagarowaniu czy utrudnionym kontakcie z rodzicami, często kryje się konkretna trudność. W takich przypadkach może być dużo łatwiej porozmawiać z psychoterapeutą i zwierzyć się mu z uciążliwych kwestii, niż wyjawić je rodzicom i innym bliskim osobom.

4. Uświadamianie młodej osobie, jak istotne i jednocześnie normalne jest dbanie o zdrowie psychiczne

Chociaż coraz więcej osób otwarcie mówi o tym, że chodzi do terapeuty lub/i zmaga się z chorobami psychicznymi, kwestie te nadal są okryte w naszym społeczeństwie sporym tabu. Przyzwyczajanie młodej osoby do myśli, że w razie życiowego kryzysu lub drobniejszych trudności, może znaleźć pomoc w gabinecie terapeutycznym, zaowocuje w przyszłości. Normalizacja takiego psychicznego self-care’u w czasach dzieciństwa sprawia, że po latach, gdy osoba będzie już dorosła, łatwiej będzie jej dotrzeć do swoich emocji i potrzeb oraz komunikować się z otoczeniem.

5. Psychoterapia dzieci i młodzieży sprawia, że… stajemy się lepszymi rodzicami

Spotkania z psychologiem dziecięcym/młodzieży to również praca z rodzicami. Opiekunowie zwiększają swoją wiedzę dotyczącą rozwoju swoich pociech, umieją lepiej się z nimi komunikować oraz stosować skuteczniejsze metody wychowawcze. Taka pomoc ma bardzo kompleksowy charakter i może przysłużyć się całej rodzinie.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl