Nauka języka obcego

Banalna odpowiedź na powyższe pytani brzmi: szybka nauka języka możliwa jest jedynie przez ciągłe, systematyczne obcowanie z językiem.

Zacznijmy od tego, że każdy człowiek ma inny styl nauki i inne predyspozycje. Należy przyjrzeć się sobie i wybrać metodę adekwatna do swoich potrzeb. Wyraźnie należy zaznaczyć, że każdy człowiek może swobodnie władać językiem obcym! Nie istnieją anty-talenty do nauki języka. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednią metodę.

Jak szybko i skutecznie uczyć się języka obcego?

Na potwierdzenie tezy, że każdy nadaje się do nauki języka obcego przytoczę fakt, że jeden język opanowaliśmy już w dzieciństwie. I jest to bardzo dobra metoda na naukę kolejnego języka. Metoda przez zanurzenie. Słuchając codziennie audycji, audiobooków czy oglądanie filmów w języku obcym przygotowuje nasz mózg na przyjęcie obcego języka. Kiedy już jesteśmy oswojeni z nowym językiem, potrafimy naturalnie rozpoznać słowa. Oczywiście praca nie zrobi się sama, ale będzie znacznie łatwiejsza, a dzięki temu przyjemniejsza.

W naukę dobrze jest angażować wiele zmysłów jednocześnie. Np. oglądając, krótką audycję w języku, którego chcemy się nauczyć dobrze jest skupić się na usłyszeniu danego zwrotu, wysłuchaniu go kilka razy i powtarzaniu na głos. Następnie można ten fragment zapisać i dorysować kilka skojarzeń. Później jeszcze wymyślić kilka zdań, które będą zawierać nowo poznane wyrażenie. Wszystkie kolejno zapisane zdania, należny czytać na głos aż w końcu będziemy potrafić swobodnie i bez jąkania powiedzieć to nad czym pracowaliśmy. Po kilku dniach koniecznie trzeba wrócić do już poznanego słownictwa i znów wymawiać je na głos.

To tylko jedna z możliwych metod. Można wybrać zorganizowany kurs z native speakerem, gdzie w małej grupie szybko i skutecznie opracowuje się kolejne partie materiału.

Kiedy znaleźć czas na naukę języka?

Dla zapracowanych szybka nauka języka obcego może odbywać się w formie on-line na jednej z wielu platform do nauki języków. Oszczędzamy czas na dojazdy, a dostęp do platformy możliwy jest cały dzień a czasem też w nocy, gdyż lektorzy to ludzie pracujący w różnych częściach globu.

Niezależnie od tego jaką formę nauki wybierzemy, w domu czy w szkole językowej; na zorganizowanym kursie grupowym czy na lekcjach indywidualnych; według samodzielnie przygotowywanych lekcji czy na platformie on-line; najważniejsza w nauce języka obcego jest systematyczność oraz codzienny kontakt z danym językiem. Warto przygotować sobie plan tygodnia i jasno określić w które dni możemy poświęcić na naukę więcej czasu a kiedy to będzie tylko 10 minut. W planie nauki warto zarezerwować sobie dzień na powtórzenie materiału z całego tygodnia oraz dzień na odpoczynek np. zamiast nauki oglądanie serialu w języku obcym.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *