Dzięki ubezpieczeniom na życie każdy z nas może się czuć znacznie bezpieczniej. W końcu mamy świadomość, że jeśli stanie się z nami coś złego, nasza rodzina ani my sami nie zostaniemy zupełnie pozbawieni środków do życia. Pieniądze z polisy mogą przysługiwać nam również w momencie wypadku, do którego doszło w trakcie pracy. Co warto wiedzieć o takich sytuacjach? Przeczytaj poniższy artykuł do końca!
Czym jest wypadek przy pracy?
Na samym początku zajmijmy się kwestią, co polskie prawo rozumie jako wypadek przy pracy. Jest to nagłe zdarzenie, które wywołane zostało przyczyną zewnętrzną, a skutkiem był uraz lub śmierć osoby wykonującej swoje obowiązki. Do wypadku przy pracy może dojść w wielu różnych okolicznościach – może to nastąpić podczas klasycznego wykonywania obowiązków służbowych lub wtedy, kiedy zajmujemy się dodatkowymi zadaniami wyznaczonymi przez naszego przełożonego.
Po wypadku przy pracy będzie się nam należało odszkodowanie. Możemy je pobrać z ZUS, KRUS lub z ubezpieczalni, oczywiście, jeśli wybraliśmy odpowiednią opcję ubezpieczenia na życie. O czym warto wówczas pamiętać?
Odszkodowanie za wypadki przy pracy
O odszkodowanie za wypadek przy pracy można się starać praktycznie od razu po jego wystąpieniu, jednak będą do tego potrzebne pewne dokumenty. Jednym z nich jest protokół zdarzenia, na którego sporządzenie nasz pracodawca będzie miał czternaście dni. Drugim jest wniosek o wypłacenie odszkodowania – zanim udamy się do ZUS-u, KRUS-u czy naszej ubezpieczalni, będą nam potrzebne obie te rzeczy.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie zawsze odszkodowanie za wypadek będzie się nam należało. O jakich sytuacjach mowa? Podstawowe wykluczenia z możliwości otrzymania pieniędzy za odniesiony uszczerbek na zdrowiu to sytuacja, w której nasze obowiązki wykonywaliśmy pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających. Podobnie nie będziemy mogli liczyć na odszkodowanie wtedy, kiedy nasze obowiązki wykonywaliśmy poza ustalonym czasem naszej pracy lub kiedy zdecydowaliśmy się na obsługę specjalistycznego sprzętu bez odpowiednich uprawnień.
Ubezpieczenia na życie a wypadek w pracy
Nawet pomimo faktu, że każdy z nas może dostać odszkodowanie za wypadek w pracy z publicznych instytucji, takich jak ZUS, czy KRUS, nie oznacza to, że warto rezygnować z opcji, jaką są ubezpieczenia na życie. Dlaczego? Przede wszystkim ich działanie jest znacznie szybsze. Pieniądze za zdarzenie będziemy mogli dostać już w przeciągu kilku dni od jego wystąpienia. Niestety tego samego nie można powiedzieć o odszkodowaniach z instytucji publicznych i czasami proces przyznania odszkodowania trochę trwa. W sytuacji, kiedy na szali jest nasze zdrowie, zdecydowanie lepiej będzie nie czekać na reakcję.
Poza tym warto pamiętać, że prywatne ubezpieczenia na życie w żaden sposób nie wykluczają się z opcją państwowego odszkodowania. W związku z tym dobrze połączyć obie te opcje, które mogą potencjalnie dać nam w przyszłości znacznie więcej pieniędzy, by przetrwać trudniejsze chwile. W ten sposób jesteśmy doskonale zabezpieczeni.