Tutaj jesteś

Zarządzanie ludźmi

16 stycznia 2020 Biznes

Zarządzanie i kierowanie zespołem to wbrew pozorom wcale niełatwe zadanie. Z całą pewnością potwierdziliby tę tezę ci wszyscy, którzy takie doświadczenia mają na swoim koncie. Zresztą, w ogóle praca z ludźmi nie jest łatwa i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Każdy z nas jest przecież inny i w związku z tym ma inne potrzeby, preferencje, inny charakter. Co prawda w pracy nie ma miejsca na to, żeby jakoś specjalnie zwracać na to uwagę, ale zawsze zdarzają się sytuacje, w których ujawniają się nasze cechy charakteru i to jednak rzutuje na daną sprawę. No cóż, wszak jesteśmy tylko ludźmi, a w naszą naturę wpisane są pewne słabości, bo nikt nie jest nadczłowiekiem.

Jak dobrze kierować zespołem?


Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo nieco odbiegliśmy od meritum, a wszak mamy w nim omówić kwestię: zarządzanie i kierowanie zespołem. Zatem do rzeczy, żeby już niepotrzebnie nie przedłużać. Otóż, aby zostać kimś, kto ogarnie zarządzanie i kierowanie zespołem, trzeba mieć ku temu odpowiednie predyspozycje. Nie wszyscy bowiem nadają się do tego typu zadań. Jedni okazują się być zbyt pobłażliwi, a inni z kolei bywają zbyt despotyczni.

Jak więc znaleźć kogoś, kto by się nadawał do kierowania zespołem? Czasami szefowie mają rzeczywiście z tym problem. No cóż, nikt ie mówił, że będzie łatwo. Ale nie ma przecież sytuacji bez wyjścia. Od czego są fachowcy, którzy wiedzą, jak rekrutować na takie stanowiska? Wielu rzeczy można się nauczyć, pod warunkiem, że komuś będzie zależało. A jeśli jeszcze ktoś ma odpowiednie predyspozycje, to da sobie radę. Pracodawca sam z reguły znajduje wśród swoich pracowników osoby, które awansuje na stanowisko kierownika zespołu, bo widzi, jak dana osoba sobie radzi z ludźmi. Ktoś taki musi przede wszystkim wykazać się stanowczością, ale i profesjonalizmem. Musi dać przykład swoją postawą, wszak ktoś, kto wymaga więcej od innych niż od siebie, nigdy nie wzbudzi szacunku wśród podwładnych. Mało tego, będzie generował tylko konflikty.

Umiejętności potrzebne w zarządzaniu ludźmi

Praca z ludźmi to też często umiejętność bycia asertywnym. To podstawa i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Kierownik musi wymagać od swojego zespołu, ale jednocześnie musi być wobec swoich ludzi fair. Nie da się inaczej, jeśli chce się zadbać o dobrą atmosferę w pracy. A nie trzeba nikomu jakoś specjalnie tłumaczyć, jakie to ważne, bo chyba wszyscy to rozumieją. Wszak w pracy spędzamy sporo czasu i warto, aby było nam tam dobrze. Zasada jest jedna: róbmy swoje i bądźmy wobec siebie w porządku, a wszystko będzie ok.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl

Na co dzień zgłębiam tajniki rozwoju osobistego, psychologii i edukacji. Na blogu Kreatywna Edukacja dzielę się przemyśleniami i wiedzą o tym, jak uczyć się skuteczniej, rozwijać w biznesie i lepiej rozumieć siebie oraz innych. Moją pasją jest pomaganie innym w odkrywaniu ich potencjału i odważnym realizowaniu marzeń – wierzę, że każdy z nas ma w sobie moc do zmiany na lepsze.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?