Rozwój osobisty to znana kategoria, która dotyczy różnorodnych elementów naszego życia. Chcemy rozwijać się mentalnie, biznesowo, odkrywać swoje talenty, spełniać marzenia. Bardzo często jest do tego potrzebna pomoc specjalisty, który pomoże nam przełamać bariery, zaplanować działania, pozbyć się blokad i odkryć siebie. Osobą, która się tym zajmuje jest coach, trener, osoba z wykształceniem psychologicznym, która zrobiła kursy z coachingu.
Coaching czym jest i czym się różni od sesji z psychologiem i psychiatrą?
Coaching łączy metody psychologii, ale nie jest to psychoterapia, ale ma na celu rozwój bez dogłębnego powracania do problemów, traum i lęków. Oczywiście zahacza się o te tematy, ale dogłębnie zajmuje się tym psychoterapeuta. Coaching jest procesem rozwoju, który poprzez podejmowanie konkretnych decyzji przyspiesza rozwój klienta osobistego czy całej organizacji, a także pomaga w osiąganiu celu i polepszeniu efektów działania.
Coaching to proces indywidualny. To jest proces, który wymaga zaangażowania coacha, ale też coachee. Coaching opiera się na takich elementach życia jak finanse, praca, biznes, kariera, zdrowie, relacje interpersonalne. Jeszcze coaching czym jest, a czym nie jest. Nie wymusza on niczego na coachee. Jest dobrowolny, pomaga ludziom uczyć się nowych rzeczy, ale nie uczy ich, pobudza do myślenia, zbudowany jest na szacunku i akceptacji klienta. Nie jest po to, aby powiedzieć, że klient robi coś źle, ale że mógłby lepiej. Wymaga od klienta wybrania celu jaki chce osiągnąć na sesjach coachingowych. Coach ma zmotywować, zainspirować, wykorzystać potencjał, rozbudzić talenty, pokazać możliwości, dotrzeć do tych głęboko osadzonych możliwości.
Coaching jest wymagający i dla klienta i dla coacha. Proces może trwać miesiąc, może trwać dwa miesiące, ale nawet i rok. Każdy ma inne tempo, inne cele, inną motywację do pracy. A tutaj trzeba pamiętać, że nic nie osiągnie się bez pracy własnej. Coach może pokazać drogę, ale to od klienta zależy czy osiągnie to, co chce osiągnąć. Jest tutaj potrzebna spora doza cierpliwości i luzu dla siebie. Nie wszystko przychodzi od razu, efekty mogą być widoczne po długim czasie.
Rodzaje coachingu
Coaching dzielimy na różne rodzaje: life coaching, coaching biznesowy, diet coaching, style coaching, coaching zawodowy. Coaching jest na świecie bardzo popularny, w Polsce coraz bardziej, ale ze względu na cenę jeszcze nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Bardzo często korzystają z takiej formy osoby, które chcą zmienić coś w swoim życiu, ale potrzebują wsparcia, aby do tego dojść.