Czym właściwie jest kurs socjoterapii?

Stacjonarny kurs socjoterapii cieszy się w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem. Socjoterapia to inaczej terapia społeczna, która może pomóc ludziom mającym poważny problem z odnalezieniem się w społeczeństwie. W tym artykule wyjaśnimy, gdzie można się zapisać na taki kurs, a także wymienimy jego najważniejsze zalety. Warto zaznaczyć, że prowadzenie zajęć tego rodzaju to naprawdę duże wyzwanie. Żeby prowadzić socjoterapię należy odbyć specjalne kursy i posiadać odpowiednie kwalifikacje.

Czym jest socjoterapia?

Nie ulega wątpliwości, że socjoterapia jest jedną z metod zajęciowej terapii. Skierowana jest głównie do osób, które nie radzą sobie z kontaktami społecznymi i mają problem z odnalezieniem się w grupie rówieśników. Ograniczenia wiekowe nie istnieją, więc w takich zajęciach mogą wziąć udział wszyscy. Warto podkreślić, że do socjoterapii mogą kwalifikować się nie tylko dzieci, ale również osoby starsze. Przeważnie trudności z przystosowaniem się do środowiska mają osoby uzależnione i z problemami emocjonalnymi. Niestety osoby niepełnosprawne nie są samodzielne, więc ich też to dotyczy. Głównym celem zajęć jest oczywiście przyswajanie pozytywnych wzorców zachowań. Uczestnicy mogą w ten sposób rozwijać swoje umiejętności społeczne i budować poczucie własnej wartości. Bardzo ważne jest, żeby nauczyć się rozpoznawać swoje uczucia i swobodnie o nich mówić. Socjoterapia nie przyniesie oczekiwanego efektu, jeśli nie będzie odbywać się w przyjaznej atmosferze. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych socjoterapeutów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią.

Zalety udziału w kursie socjoterapii

Osoba prowadząca zajęcia musi zapewnić taką atmosferę, żeby wszyscy czuli się swobodnie. W każdej chwili mogą wystąpić konflikty, więc trzeba umieć je łagodzić. Osoby, które planują zostać socjoterapeutą muszą pamiętać, że niezbędne jest przejście szkolenia i ukończenie specjalnego kursu socjoterapii. Sam kurs może jednak nie wystarczyć, ponieważ ważną rolę odgrywają kwalifikacje. Z tego rodzaju kursów mogą skorzystać osoby z wykształceniem umożliwiającym im pracę z innymi ludźmi. Chodzi tu przede wszystkim o psychologów, asystentów rodzinnych, pedagogów oraz wychowawców, którzy chcą jakoś poszerzyć swoje kompetencje. Każdy może znaleźć kurs w dogodnym dla siebie terminie, ponieważ wybór jest bardzo duży. Nie powinno być też trudności z dojazdem, ponieważ szkolenia organizowane są na terenie całego kraju. Stacjonarny kurs socjoterapii można też odbywać weekendowo, ponieważ jest podzielony na kilka części. W trakcie kursu uczestnicy uczą się rozpoznawać trudności i zaburzenia emocjonalne, ADHD, nadpobudliwość oraz autodestrukcyjne zachowania. Ważną rolę odgrywa także znajomość zagadnień dotyczących procesów dynamiki grupowej i psychopatologii. Nie da się ukryć, że istotną częścią szkolenia z socjoterapii jest trening interpersonalny. Szkolenie zawiera także elementy treningu komunikacji i asertywności. Najważniejsze to umieć rozpoznawać zaburzenia oraz trudności emocjonalne. Po kursie będziesz mógł lepiej pomóc swoim podopiecznym.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl