Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu: rola szyb w ochronie kierowcy i pasażerów

Myśląc o bezpieczeństwie samochodu, często myślimy o poduszkach powietrznych, pasach bezpieczeństwa i zaawansowanych systemach wspomagających kierowcę, ale zapominamy, że szyby też odgrywają swoją rolę. Są one czymś więcej niż tylko barierą chroniącą wnętrze samochodu przed wpływem czynników atmosferycznych jak śnieg czy deszcz. Szyby samochodowe stanowią integralną część nadwozia samochodu a w przypadku wypadku chronią pasażerów. To właśnie na aspekcie bezpieczeństwa szyb samochodowych skupimy się w tym wpisie.

Funkcja zabezpieczenia okna samochodu

Duży wpływ na bezpieczeństwo ma sama budowa szyby samochodowej i to jak zachowuje się ona pod wpływem siły zewnętrznej. Różne szyby w samochodzie są zbudowane różnie. Najciekawsza pod tym względem jest szyba przednia do samochodu. Jest ona zbudowana z kilku warstw, a jedną z nich jest wytrzymała folia, do której szkło jest solidnie przyklejone. Dzięki temu w przypadku uszkodzenia szyba nie rozpada się na wiele części i mimo że pęka, to najczęściej pozostaje w jednym kawałku. Dzięki temu z jednej strony uszkodzona szyba nie tworzy dodatkowego zagrożenia, a z drugiej wciąż stanowi barierę, która chroni osoby wewnątrz pojazdu przed kawałkami metalu, które podczas wypadku mogłyby dostać się do wnętrza pojazdu i spowodować niepotrzebne obrażenia.

Odpowiednio wykonana szyba przednia wpływa też na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. W przypadku potrącenia pieszego szyba stosunkowo łatwo pęka i tym samym amortyzuje nieco uderzenie.

Pozostałe szyby w samochodzie zbudowane są z hartowanego szkła. Hartowanego w ten sposób, aby w szybie skumulowały się drobne naprężenia, które w wypadku uszkodzenia sprawiają, że tak wykonana szyba rozpada się na wiele drobnych kawałków. Dzięki temu nie tworzą się ostre kawałki szkła, które mogłyby narazić osoby znajdujące się wewnątrz pojazdu na przecięcia lub przebicia.

 Materiał zewnętrzny

Redakcja kreatywna-edukacja.pl