Jakie koszty poniesiemy studiując architekturę?

Studiowanie architektury to wiele wyrzeczeń, sporo nauki i często – niemałe koszty. Wiedzą o tym wszyscy, którzy planują związać swoją przyszłość z tą właśnie dziedziną. Jeśli chodzi o wydatki, to można się domyślić, że architektura to studia, na których koszty wynajmu pokoju czy akademika to jedynie przysłowiowa kropla w morzu. Musimy się bowiem liczyć z wydatkami związanymi z samym projektowaniem, którego na architekturze uczy się od samego początku w sposób profesjonalny.

Ile kosztuje wstęp do nauki projektowania?

Ogromnym wyzwaniem jest studiowanie takiego kierunku, jakim jest architektura. Studia tego pokroju wiążą się z wielkimi wyrzeczeniami związanymi z wydatkami, życiem prywatnym i wolnym czasem. Zakładając, że wybieramy studia dzienne, nie wymagające dodatkowych opłat na kierunku, każdy potencjalny student powinien liczyć się z takimi wydatkami, jak chociażby kurs rysunku. Tego rodzaju zajęcia koniecznie powinny zostać wpisane do planu jeszcze przed samym zdawaniem na studia. Związane jest to z tym, że architekt musi umieć w dobrym stopniu posługiwać się ołówkiem i prostą kreską. Kurs rysunku pozwoli poznać kierunek z tej artystycznej perspektywy.

Na samym początku studiów każdy student musi zaopatrzyć się także w komputer. Dla tych, którzy od kilku lat korzystają z własnego sprzętu, sprawa jest prosta, jednak spora część studentów może nie posiadać na własność takiego sprzętu o odpowiedniej specyfikacji. Wtedy należy liczyć się z faktem, że komputer PC, a w ostateczności laptop, będzie potrzebny podczas całego toku studiów architektonicznych. Kolejna sprawa to oprogramowanie, też bardzo istotne. Choć mnóstwo programów oferowanych jest w wersjach studenckich, mogą się zdarzyć wyjątki. Za ok. 90 zł miesięcznie można mieć dwa programy Adobe – Photoshop i Lightroom, których używać można aż na dwóch komputerach.

Podsumowując – same przygotowania na architektoniczne studia są dosyć kosztowne. Kurs rysunku to wydatek ok. 300-500 zł miesięcznie, materiały do regularnego rysowania to koszt ok. 300 zł jednorazowo. Ponadto, przed rozpoczęciem nauki warto poczytać coś o samej architekturze, co daje koszt ok. 300 zł na materiały dydaktyczne. Co więcej, na dużej liczbie uczelni odbywają się płatne egzaminy na architekturę. Jedno podejście kosztuje ok. 150 zł.

Kiedy trwają już studia – architektura i wydatki

Pierwsze lata architektury są bardzo intensywne w kwestii wydatków. Sam komputer ze średniej półki wraz z osprzętem może kosztować ok. 3000 – 4000 zł. Podczas pierwszych lat studenci zmagają się z rysunkiem na uczelni, dlatego konieczne jest kupowanie własnych materiałów. Należą do nich ołówki, farby, kartony, nożyki, markery i wiele więcej. Koszt materiałów może wynieść ok. 350 zł. Rozpoczęcie projektowania wiąże się, przynajmniej na pierwszych latach studiów, z ciągłym drukowaniem efektów swoich prac. Zazwyczaj daje to ok. 300 zł na semestr. Podręczniki bądź notatki to też ważna rzecz, choć ich nie ma za dużo. Daje to dodatkowe ok. 200 zł na rok.

Bardzo ważnym aspektem studiowania w innym mieście, niż rodzinne, jest miejsce zamieszkania. W zależności, co preferuje student, można wybierać pomiędzy akademikiem bądź pokojem lub nawet całym mieszkaniem. Akademik to koszt ok. 400 zł miesięcznie, natomiast własny pokój to ok. 800 zł miesięcznie. W przypadku mieszkania koszty znacząco idą w górę, zwłaszcza w miastach wojewódzkich.

Mimo powyższej wyliczanki, jak przekonują absolwenci architektury, studia te dają dużo satysfakcji i zadowalające perspektywy zawodowe. Warto więc zastanowić się nad tym kierunkiem – tym bardziej, że uczelnie oferują coraz bardziej dogodne opcje studiowania zdalnego.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl