Co dalej po maturze?

Zdobyłeś właśnie dyplom ukończenia szkoły średniej i nie wiesz co dalej? Zastanawiasz się, jak pokierować swoim życiem? Co ze sobą zrobić i gdzie się udać? Mamy dla ciebie gotową odpowiedź: studia, Pułtusk. Kierunki, jakie oferuje tamtejsza uczelnia, z pewnością pozwolą na dokonanie ciekawego wyboru, nawet dla tych najbardziej niezdecydowanych.

Wybierz mądrze!

Moment podjęcia decyzji o dalszym kształceniu jest obarczony ogromną presją, ponieważ czasu na rozmyślania jest niewiele, a terminy składani dokumentów naglą. Dodatkowo, zazwyczaj znajomi, rodzina i dalsze otoczenie lubi w takich sytuacjach „pomagać”, wtrącając swoje trzy grosze. Starają się dobrze doradzić, albo też odradzić to, co w ich opinii nie jest dla ciebie.

Pamiętaj! Po pierwsze pośpiech nie będzie tu dobrym doradcą. Twoi bliscy, pomimo dobrych chęci, bazują wyłącznie na swoich doświadczeniach, zainteresowaniach, sympatiach bądź antypatiach wobec konkretnych zawodów. To ty powinieneś się czuć dobrze ze swoim wyborem. Wyłącznie ty wiesz co cię naprawdę interesuje, czemu jesteś w stanie poświęcić swój czas i chęci, również ty będziesz jedyną osobą, która wie co nudzi, odrzuca i co jest dla ciebie nieciekawe, pozbawione głębszego sensu.

Jak wybrać właściwe studia?

Dlaczego na samym początku nasza propozycja brzmiała: studia, Pułtusk? Kierunki, jakie można studiować w tym mieście, cechują się wysokim poziomem nauczania oraz nastawieniem na praktykę. Dzięki temu zdobędziesz przydatne umiejętności, które pozwolą ci później na łatwe odnalezienie się na rynku pracy i szybkie znalezienie zatrudnienia.

Pracownik posiadający praktyczną wiedzę jest niezwykle cennym nabytkiem dla każdego pracodawcy. Szeroki wybór możliwości, jakie oferują uczelnie w Pułtusku, pozwoli ci podjąć decyzję zgodną z twoimi preferencjami i zainteresowaniami. Niezależnie od tego, czy wolisz podjąć decyzję w oparciu o najnowsze trendy bądź prognozy, odnoszące się do zapotrzebowania na rynku pracy, czy też chciałbyś się kierować swoimi zainteresowaniami i upodobaniami, znajdziesz coś dla siebie.

Oczywiście warto rozważyć swoje dotychczasowe umiejętności, możliwości oraz preferencje. Niezwykle ważny podczas wyboru jest również temperament i twój charakter. Warto oprzeć swój wybór zwracając uwagę na to, czy woli się towarzystwo innych ludzi, pracę w ruchu, podejmowanie wyzwań, czy też cisza i spokój jest twoim drugim ja. Pamiętaj, że oprócz wyżej wymienionych kwestii, twój wybór powinien być zdeterminowany twoją kondycją fizyczna. Jest to niezwykle istotne w takich zawodach jak fizjoterapeuta lub nauczyciel wychowania fizycznego.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Każda uczelnia ma pakiet dodatkowych korzyści, z których będziesz mógł skorzystać jako student. Polecamy ci sprawdzenie możliwości podejmowania działań w różnorodnych kołach naukowych – możliwe że kiedyś będzie to bardzo mocny atut w twoim CV. Podobnie rzecz się ma z organizacją sympozjów, projektów naukowych oraz wyjazdów za granicę.

Wiedza i umiejętności, w jakie wyposaża nas uczelnia, wynikają nie tylko z podstawowego zakresu, jaki obejmują przedmioty na danym kierunku, ale też z szansy na zdobycie doświadczenia praktycznego np. podczas wymiany studenckiej. Istotna jest też sprawa stypendium naukowego i socjalnego, które będą stanowić wsparcie finansowe w trakcie twojej nauki. Jeśli weźmiesz pod uwagę studia w Pułtusku, kierunki oraz dodatkowe możliwości np. studiowanie online, jakie oferują tamtejsze uczelnie, z pewnością dokonasz właściwego wyboru.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl