Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Budowanie zespołu

25 lutego 2020

Jak odróżnić, czy zespół jest skuteczny? Dla mnie zespół jest skuteczny, gdy osiąga to, co zostało zawarte celach do których został stworzony. Istnieje wiele rodzajów zespołów.


Drużyny, które wygrywają. Budowanie zespołu to sztuka.


W sporcie drużyna ma wygrywać więcej razy niż przegrywa. Musi być plan, plan gry. Od członków zespołu oczekuje się znajomości ich poszczególnych ról, wiedzy o tym, co powinien robić każdy z pozostałych graczy, i odpowiedniego wykonywania działań.
Analogia działa równie dobrze dla zespołów biznesowych czy też uczelnianych. Wygrywanie w biznesie może oznaczać wygraną licytację lub zamknięcie sprzedaży, lub może być inny sposób pomiaru wygranej. Ale chodzi o wygraną. W biznesie nie musi być przegrany, aby być zwycięzcą. Używamy terminu „win-win”, gdy obie „strony” mogą osiągnąć swój cel i wszyscy wygrywają.

Sport a budowanie zespołu w pracy


Wróćmy do analogii sportowej. Drużyny sportowe mają pozycje. Poszczególni gracze są przydzielani do pozycji na podstawie ich umiejętności. Każdy gracz chce najlepszej osoby na każdą pozycję, ponieważ właśnie w ten sposób „jego drużyna” ma największą szansę na wygraną. Od każdego gracza oczekuje się, że wykona określone działania i będzie idealnie współdziałał z innymi graczami.
W zespole biznesowym równie ważne jest zaangażowanie osób, które wnoszą różne zestawy umiejętności, wiedzy, stylów myślenia i doświadczenia, aby stworzyć zgrany zespół.

Różne zadania do spełnienia w grupie


Umiejętności i wiedza są często znane lub lider zespołu może przedstawić zapotrzebowanie na konkretne umiejętności bądź działania. Np. „Kto pracował w sektorze rządowym i może dać nam trochę czasu w przyszłym tygodniu, aby pomóc zrozumieć ten sektor?
Zespoły stworzone z myślą o różnorodności stylów myślenia
Różnorodność stylu myślenia jest nieco bardziej nieuchwytna. Coraz więcej organizacji oferuje możliwość rozpoznania już na początku pracy sposobów, w jaki pracuje konkretna osoba. Dzięki temu można łatwiej dowiedzieć się, jakie preferencje pracy przedstawia dana osoba.
Wykorzystanie różnorodności stylów w zespole pozwala korzystać z wielu punktów widzenia i spostrzeżeń. Najlepsze zespoły mają reprezentowane wszystkie style, nawet jeśli wyciągnięcie wniosków zajmie więcej czasu.

Każdy styl ma inny sposób pracy i postrzegania sytuacji. Jest to połączony wysiłek, ponieważ każdy gracz robi to, co robi najlepiej, aby zespół był skuteczny. Wymaga to współgrania pracowników i uczestników zespołu za pomocą wielu dostępnym narządzi, którymi dysponują psychologowie i wewnętrzni trenerzy danej organizacji. Zespół uczy się poprzez tworzenie projektów wypracowując charakterystyczną dla siebie strategię.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl

Na co dzień zgłębiam tajniki rozwoju osobistego, psychologii i edukacji. Na blogu Kreatywna Edukacja dzielę się przemyśleniami i wiedzą o tym, jak uczyć się skuteczniej, rozwijać w biznesie i lepiej rozumieć siebie oraz innych. Moją pasją jest pomaganie innym w odkrywaniu ich potencjału i odważnym realizowaniu marzeń – wierzę, że każdy z nas ma w sobie moc do zmiany na lepsze.

Może Cię również zainteresować

Projekt dla firmy

25 lutego 2020

Trudne rozmowy

25 lutego 2020

Potrzebujesz więcej informacji?