Aktualnie wiele szkół stawia na najnowsze urządzenia edukacyjne. Dzięki nim lekcje stają się ciekawsze, a uczniowie są bardziej w nie zaangażowani. Co prawda wybór akcesoriów jest spory, jednak najpopularniejszym rozwiązaniem jest tablica multimedialna lub monitor. Warto zatem znać korzyści płynące z wykorzystania z tych sprzętów, a także różnice między nimi. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Nowe akcesoria w szkołach – zalety
Współczesne technologie otwierają nowe możliwości, dlatego też klasyczne tablice są powoli wypierane. Elektroniczne zamienniki pozwalają na połączenie się z Internetem i wykorzystanie jego zasobów. Dodatkowo responsywny design, który posiada tablica interaktywna dla dzieci, zachęca uczniów do uczestniczenia w zajęciach. Innowacyjnym aspektem jest także kolorowy tekst, obrazki i dźwięki, pozwalające na efektywniejsze przyswajanie informacji przez odbiorców.
Tablica interaktywna do szkoły pomaga również nauczycielom, którzy chcą korzystać podczas lekcji z wielu programów edukacyjnych jednocześnie. Ponadto ułatwia ona przygotowywanie treści przy zdalnym nauczaniu. Dzięki nowoczesnym sprzętom nauczyciele mogą także w prosty sposób wymieniać się między sobą materiałami, a nawet nagrywać przebieg lekcji. Funkcje te w dużym stopniu przyczyniają się do usprawnienia ich pracy.
Najpopularniejsze urządzenia
W Polskich szkołach, które odchodzą od klasycznych tablic magnetycznych lub kredowych, wykorzystywane są coraz częściej tablice i monitory interaktywne. Zyskały one na popularności m.in. ze względu na prostotę i wygodę użytkowania. Posiadają także wiele funkcji, które uatrakcyjniają przebieg lekcji, jak np. możliwość uruchomienia filmu lub przeprowadzenia quizu.
Tablica interaktywna do szkoły
Tablica interaktywna jest dotykowym urządzeniem, umożliwiającym obsługiwanie różnych programów i wyświetlanie dowolnych materiałów audio-wizualnych. Tablica może posiadać wbudowany komputer lub może potrzebować konfiguracji ze specjalnym urządzeniem w określonej technologii. Pozwala także na rysowanie i pisanie w wielu kolorach. Rozmiar urządzenia dostosować można do możliwości i preferencji.
Tablice interaktywne podzielić można na cztery kategorie:
- dotykowe;
- elektromagnetyczne;
- na podczerwień;
- pojemnościowe;
Tablice dotykowe, na podczerwień i urządzenia pojemnościowe, obsługiwać można za pomocą palca lub dowolnego wskaźnika. Natomiast tablice elektromagnetyczne wymagają elektronicznego pisaka.
Monitory interaktywne
Interaktywne monitory pojawiły się na rynku niedawno. Są one wykorzystywane na coraz szerszą skalę. Działają na podobnej zasadzie, co tablice interaktywne, lecz na ich korzyść przemawia lepsza jakość wyświetlanego obrazu. Wynika to z faktu, że monitory posiadają matrycę LCD, która pozwala na wykorzystanie większej rozdzielczości.
Warto zaznaczyć, że monitor można podłączyć do kilku komputerów jednocześnie. Dodatkowo obraz jest dobrze widoczny nawet w nasłonecznionej sali, a osoba stojąca przed nim nie rzuca cienia. Urządzenie to jest także proste w obsłudze – potrzebny jest jedynie palec lub pisak.
Tablice i monitory interaktywne – główne różnice
Monitory interaktywne różnią się od tablic lepszą jakością obrazu, dlatego też świetnie sprawdzają się w dużych salach. Z tego faktu wynika ich wyższa cena. Ze względu na to, szkoły częściej nabywają tablice interaktywne, które również urozmaicą lekcję i pomogą uczniom przyswoić wiedzę. Ważnym aspektem jest także żywotność sprzętu. Monitory mogą działać do 25 lat, a tablice ok. 5 lat.