Tutaj jesteś

Brak wiary w siebie

1 lutego 2020 Psychologia

Niska samoocena i brak wiary w swoje możliwości to coraz częściej spotykany problem wśród osób z różnych grup wiekowych. W przypadku dzieci i młodzieży najczęściej przyczyną są różne przykre przeżycia i gnębienie ze strony rówieśników i najbliższych osób.
Niekiedy powodem są również kompleksy, które znacząco utrudniają danej osobie normalne funkcjonowanie. Różne traumatyczne przeżycia z czasów dzieciństwa znacząco odbijają się na psychice młodych dorosłych.

Niska samoocena – skąd się bierze?


Ludzie dorośli często cierpią na niską samoocenę z powodu wielu różnych niepowodzeń życiowych, na przykład po utracie pracy czy też rozpadzie związku. Osoby, które nie wiedzą jak uwierzyć w siebie powinny skorzystać z pomocy psychologa, terapeuty bądź innego specjalisty, który posiada ogromne doświadczenie i bogatą wiedzę.
Renomowanego psychologa w swojej okolicy można bardzo szybko znaleźć poprzez wyszukiwarkę internetową. W okno wyszukiwania wystarczy wpisać krótkie, ale konkretne hasło, by otrzymać jak najlepiej sprecyzowane wyniki, na przykład psycholog dzieci i młodzieży Trójmiasto bądź najlepszy psycholog w Gdańsku.


W wynikach wyszukiwania pojawią się dane najlepszych specjalistów, adresy obiektów oraz rzetelne opinie i oceny pacjentów, którzy są pod opieką psychologa. Prywatne gabinety najczęściej zamieszczają szczegółowy cennik na swojej stronie internetowej. Za jednorazową indywidualną poradę należy zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Spotkania odbywają się raz, lub dwa razy w tygodniu.
Spora liczba osób decyduje się także na terapię grupową, gdzie każdy z podopiecznych dzieli się swoimi problemami przed innymi. Grupy są nieliczne, najczęściej składają się z kilku osób. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, gdyż osoby nieśmiałe łatwiej się otwierają i nawiązują nowe znajomości.

Jak sobie radzić z brakiem wiary w siebie?


Oczywiście wizyty u psychologa w publicznej poradni są refundowane, jednak czas oczekiwania na konsultację wynosi nawet kilka tygodni. Bardzo ważne jest aby nie przerywać rozpoczętej terapii, gdyż tylko długotrwałe leczenie przynosi zamierzony efekt.
Specjaliści często polecają swoim podopiecznym książki psychologiczne, w których zamieszczone są różne praktyczne ćwiczenia i sposoby na podniesienie swojej samooceny. W pierwszym kroku należy pozytywnie myśleć o sobie i zadbać o swój wygląd zewnętrzny, aby nabrać pewności siebie.


Modna fryzura, piękny makijaż i modna odzież z pewnością podniosą samoocenę i dodadzą odwagi przed ważnym wystąpieniem czy kluczową rozmową. Często pomocna jest wizyta u wizażysty czy kosmetyczki.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl

Na co dzień zgłębiam tajniki rozwoju osobistego, psychologii i edukacji. Na blogu Kreatywna Edukacja dzielę się przemyśleniami i wiedzą o tym, jak uczyć się skuteczniej, rozwijać w biznesie i lepiej rozumieć siebie oraz innych. Moją pasją jest pomaganie innym w odkrywaniu ich potencjału i odważnym realizowaniu marzeń – wierzę, że każdy z nas ma w sobie moc do zmiany na lepsze.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

obiad dla dzieci

Obiad dla dzieci

6 lutego 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?