Tutaj jesteś

Taki mam plan…

22 stycznia 2020 Psychologia

Życie zarówno dorosłych, jak i dzieci to nieustanne dążenie do osiągania określonych celów. Są one różne na różnym etapie rozwoju. Człowiek tak ma, że musi sobie wyznaczać pewne zadania, podnosić poprzeczkę i cały czas do czegoś dążyć. Próbując realizować swoje plany określamy sobie postanowienia, które mają nam pomóc osiągnąć cel. Jesteśmy jednak istotami zmiennymi, często niekonsekwentnymi i zbyt szybko poddającymi się gdy spotkają nas przeszkody.

Jak wytrwać w postanowieniach aby osiągnąć upragnione rezultaty?

Przede wszystkim należy stawiać sobie realne cele. Jeśli próbujemy dążyć do czegoś nierealnego i zbyt wygórowanego to zniechęcenie może nadejść bardzo szybko. To nie znaczy oczywiście, że cel nie ma być ambitny.


Jeśli określimy swoje postanowienia to warto ubrać to w ramy czasowe i spisać aby móc do tego wrócić pamięcią i przypomnieć sobie przesłanki tego postanowienia. Cel spisany staje się bardziej namacalny. Określenie czasu w jakim zamierzamy osiągnąć efekty pomaga w zdyscyplinowaniu się i nieodkładaniu pewnych rzeczy na później. Warto wyznaczyć sobie w naszym wyzwaniu pewne mniejsze kroki, etapy, wówczas kontrola nad realizacją całości w czasie będzie łatwiejsza. Jeżeli postanowienia będą zbyt ogólne to także łatwo odejdziemy od ich realizacji.


Jak wytrwać w postanowieniach w wieku szkolnym, kiedy tak wiele się wokół dzieje?

Postanawiamy nauczyć się w tym roku angielskiego ale koledzy wołają nas na boisko, chcemy przestać jeść słodycze ale wszyscy wokoło częstują nas słodkimi smakołykami, planujemy nauczyć się w wakacje jazdy na deskorolce ale ciągłe upadki odbierają nam nadzieję na sukces i zniechęcają do dalszej nauki, postanawiamy przeczytać lekturę ale odkładając to na ostatnią chwilę wystarczy nam czasu jedynie na przeczytanie internetowego streszczenia, planujemy utrzymywać porządek w pokoju jednak życie jest tak szybkie, że czasu brak na bieżące porządki a bałagan rośnie w oczach…

To tylko niektóre przykłady z dziecięcych postanowień które nie mają prawa się spełnić jeśli zabraknie silnej woli i motywacji. Powinniśmy cały czas pamiętać co nas motywuje i jaki cel przyświecał temu, że postanowienie w ogóle zaświtało w naszej głowie. Aby nasz cel mógł zostać zrealizowany postanowienia nie mogą być jedynie pustymi słowami rzuconymi na wiatr. Musi to być świadoma decyzja i rozsądne podejście do samo-egzekwowania poszczególnych etapów naszego planu.
Plan ma szansę się udać jeśli najbliższe otoczenie dziecka będzie je wspierało i motywowało.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl

Na co dzień zgłębiam tajniki rozwoju osobistego, psychologii i edukacji. Na blogu Kreatywna Edukacja dzielę się przemyśleniami i wiedzą o tym, jak uczyć się skuteczniej, rozwijać w biznesie i lepiej rozumieć siebie oraz innych. Moją pasją jest pomaganie innym w odkrywaniu ich potencjału i odważnym realizowaniu marzeń – wierzę, że każdy z nas ma w sobie moc do zmiany na lepsze.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

obiad dla dzieci

Obiad dla dzieci

6 lutego 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?