Tutaj jesteś

CV studenta wcale nie musi być bez szans!

21 grudnia 2020 Rozwój osobisty CV studenta

Studenci, przed którymi praca i kariera zawodowa stają otworem, często obawiają się, że nie będą w stanie napisać skutecznego CV, z uwagi na brak doświadczenia zawodowego. Jednak nawet życiorys osoby rozpoczynającej pierwszą pracę może być atrakcyjny, a dodatkowo pełny wartościowej treści.

Jak napisać CV?

Każde Curriculum Vitae musi posiadać sekcję „Doświadczenie zawodowe”. Nawet jeśli pozostaje ona pusta, nie przekreśla to szans studenta na zdobycie wymarzonej pracy. Życiorys każdego kandydata, nawet w trakcie studiów, powinien zawierać w sobie wszystkie elementarne kwestie, takie jak: dane osobowe, opis kompetencji i wykształcenie. Jeśli osoba poszukująca pracy nie posiada żadnego doświadczenia zawodowego, może w tej kategorii opisać swoją dodatkową działalność, w tym kursy, szkolenia, staże, praktyki i wolontariat. Ponadto dobrą praktyką jest wskazanie, jakie umiejętności zostały nabyte dzięki tym aktywnościom.

Profil zawodowy w CV

Jest to bardzo istotny aspekt życiorysu, ponieważ jest w stanie ukryć wszelkie braki zawodowe. Wskazuje on wszystkie najważniejsze cechy kandydata na stanowisko, które dla pracodawcy mogą się okazać kluczowe. Rekruterzy, przeprowadzający rozmowy kwalifikacyjne, biorą pod uwagę to, jaki plan na siebie ma osoba aspirująca na dane stanowisko i jak ten plan wciela w życie. Właściwie brak doświadczenia nie musi być wcale wadą CV studenta, dlatego, że wszystkie słabe strony można nadrobić odpowiednim zaangażowaniem. Taka postawa zyskuje tylko w oczach pracodawcy.

Jak wyróżnić swoje CV na tle innych?

Wbrew pozorom CV studenta nie jest z góry skazane na porażkę, ponieważ zatrudnienie takiej osoby wiąże się z korzyściami dla pracodawców (liczne ulgi i dodatki finansowe). Może się ono przebić wśród konkurencji, jeśli kandydat postawi na autoprezentację. Warto jednak zadbać o to, aby CV zrobiło dobre pierwsze wrażenie. Przede wszystkim życiorys powinien być czytelny, estetyczny i wizualnie atrakcyjny. Z pomocą przychodzą tutaj kreatory CV i przykładowe wzory CV bez doświadczenia zawodowego, dzięki którym absolwent przygotuje mocny dokument, który będzie w stanie powalczyć z innymi aplikacjami w trakcie pierwszego etapu rekrutacji.

Jakich błędów unikać?

W przypadku studenta lub osoby uczącej się nie warto uwypuklać sekcji wykształcenie i zainteresowania, ponieważ to nie są najważniejsze kwestie dla pracodawcy. Istotna jest kolejność chronologiczna, a niepotrzebne luki czasowe mogą przykuć wzrok rekrutera i przysporzyć niewygodnych pytań. Nie wolno zapominać o poprawności ortograficznej, stylistyce oraz o doborze odpowiedniego zdjęcia. Nawet jeśli rekrutacja zakończy się niepowodzeniem, nie można traktować tego jako porażki, a jedynie jako szansę na doskonalenie umiejętności w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl

Na co dzień zgłębiam tajniki rozwoju osobistego, psychologii i edukacji. Na blogu Kreatywna Edukacja dzielę się przemyśleniami i wiedzą o tym, jak uczyć się skuteczniej, rozwijać w biznesie i lepiej rozumieć siebie oraz innych. Moją pasją jest pomaganie innym w odkrywaniu ich potencjału i odważnym realizowaniu marzeń – wierzę, że każdy z nas ma w sobie moc do zmiany na lepsze.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?