Coraz więcej osób wybiera kierunek dietetyka. Studia w tym kierunku stanowią odpowiedź na duże zapotrzebowanie specjalistów od żywienia. Dietetyk stał się modny jako zawód, ale także specjalista, do którego chętnie się wybieramy. Kto powinien koniecznie udać się po poradę do niego?
Nie tylko redukcja masy ciała
Popularne skojarzenie, związane z dietą dotyczy odchudzania się. Tymczasem utrata zbędnych kilogramów to tylko wąski zakres działań, jakimi zajmuje się absolwent wydziału dietetyka. Studia dają mu wiele możliwości działania. Kto powinien odwiedzić jego gabinet? Do dietetyka nie jest potrzebne skierowanie. Bardzo często jednak lekarze interniści, alergolodzy lub kardiolodzy zachęcają pacjenta, aby pojawił się w poradni dietetycznej. W pierwszej kolejności powinny to zrobić osoby, borykające się z alergią pokarmową. Sami nie będą w stanie ustalić dla siebie zdrowej diety eliminacyjnej, na przykład dotyczącej glutenu.
Zaburzenia odżywiania i czas regeneracji
Odpowiednio dobrana dieta to nie wszystko, czego uczy dietetyka. Studia pomagają także w rozpoznaniu zaburzeń odżywiania. To szeroka kategoria a jej najpopularniejsze choroby to anoreksja, bulimia, jedzenie kompulsywne, zespół nocnego jedzenia. Dietetyk jest tylko jednym z elementów terapii. Najczęściej wszystko dzieje się w ścisłym porozumieniu z psychologiem i psychiatrą. Do gabinetu powinny także wybrać się osoby po operacjach, długiej hospitalizacji, będące na etapie regeneracji organizmu. Mają inne zapotrzebowanie kaloryczne, często ich dietę trzeba wspomóc w konkretny sposób. Przy kilku schorzeniach towarzyszących to nie lada wyzwanie.
Jak uniknąć efektu jojo?
W wariancie idealnym do dietetyka trafiają osoby, które deklarują chęć nauki zdrowych nawyków żywieniowych. Poszerzenie świadomości żywieniowej to ważna część pracy dietetyka. Studia uczą go tego, jak prawidłowo komponować posiłek dziecka, matki karmiącej, seniora, sportowca oraz osoby z nadwagą. Praca nad własnymi schematami związanymi z odżywianiem i ich skuteczna modyfikacja to gwarancja panowania nad tym, co kładziemy na talerz. Świadomy konsument czyta etykiety, potrafi je analizować, wie też jakie produkty poprawiają odporność, wpływają na stan włosów lub kondycję skóry. Taką wiedzę najlepiej czerpać u specjalisty, nie zaś na forach internetowych, gdzie trudno o fachowca.
Wizyta u dietetyka z dzieckiem
Do gabinetu specjalisty od żywienia najczęściej trafia dziecko ze zdiagnozowaną nietolerancją pokarmową. Tymczasem wizytę u specjalisty można zafundować także zdrowemu synowi lub córce. Sporo dowie się o tym, jak dbać o zdrowie, jakich produktów unikać w okresie dorastania i jak ustabilizować rozchwiany hormonami metabolizm. Rosnąca otyłość wśród uczniów, także niższych klas szkoły podstawowej stanowi wystarczający powód, aby tematy żywieniowe omówić ze specjalistą. Bardziej świadome dziecko może w ten sposób uniknąć wielu szkodliwych nawyków. Zyska także argumenty do opierania się rówieśnikom na popularne mody, np. dotyczące fast foodów.
Wizyta u dietetyka wielu osobom nie jest potrzebna. Ważne, aby mieć świadomość, że jest taki specjalista, do którego można się zwrócić w różnych momentach życia.