Klarnet – doskonały instrument muzyczny o pięknym brzmieniu

Wyróżnić możemy wiele instrumentów muzycznych o wielu charakterystycznych brzmieniach. Jedną z najciekawszych grup są instrumenty dęte drewniane. Należy do nich także klarnet, który charakteryzuje się wysoce oryginalnym i unikatowym brzmieniem wykorzystywanym w wielu gatunkach muzycznych. Co warto wiedzieć o tych wyjątkowo interesujących instrumentach muzycznych? Przyjrzyjmy się im z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Garść historii

Nazwa klarnet pochodzi bezpośrednio od trąbki barokowej nazywanej Clarino. Za prototyp współczesnego klarnetu uważana jest jednak szałamaja. Klarnet swój rozgłos zawdzięcza trzem muzykom, którzy zaczęli wykorzystywać brzmienie klarnetu na przełomie XVIII oraz XIX wieku we własnych utworach. Byli nimi Georg Philipp Telemann, Georg Friedrich Haendl oraz Antonio Vivaldi – trójka wspaniałych, których kunszt muzyczny stanowi do dziś niedoścignioną inspirację dla wielu współczesnych muzyków.

Klarnet i jego krótka charakterystyka

Klarnety zaliczane są do aerofonów stroikowych z pojedynczym stroikiem. Wyróżnić można również kilka rodzajów klarnetu: piccolo, altowy, kontrabasowy czy rożek basetowy. Różnią się one skalą wydobywanych dźwięków oraz barwą. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech klarnetu jest jego stopliwość, która polega na niezwykłej łatwości zlewania się z barwą innych instrumentów muzycznych drewnianych, blaszanych czy smyczkowych.

Klarnet wydobywa z siebie niezwykle miękki, mięsisty, soczysty dźwięk. Powszechnie wykorzystywany w muzyce klasycznej, jazzie, żydowskiej muzyce klezmerskiej, a także muzyce rozrywkowej. Przepięknie współgra z innymi instrumentami tworząc ciekawe i oryginalne aranżacje muzyczne, gwarantując niepowtarzalny, magiczny nastrój.

Budowa klarnetu

Klarnet odznacza się na tle innych instrumentów wyjątkowo oryginalną barwą, której nie można pomylić z żadną inną. Zawdzięcza to swojej budowie. Prosta, cylindryczna drewniana rura z otworami, które zamykają klapki pozwalają na wydobycie różnorodnych dźwięków. Podzielony jest na pięć części: ustnik, baryłkę, korpus górny, korpus dolny oraz czarę głosową. Części są od siebie niezależne. Kiedy instrument nie jest używany, każdą z nich przechowuje się osobno.

Wydobycie pięknej, klarownej barwy z klarnetu wymaga wielu długich lat systematycznej pracy i ćwiczeń. By móc cieszyć się nieskazitelną barwą, prócz instrumentu najwyżej jakości konieczna jest także ciągła gra i nieustanna praca. Klarnet to z całą pewnością jeden z najbardziej popularnych i cenionych instrumentów na całym świecie.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl