Tutaj jesteś

Opieka na dziecko – jak ją wykorzystać?

15 lutego 2021 Rozwój osobisty opieka na dziecko

Co mają zrobić pracujący zawodowo rodzice, kiedy zajdzie nagła potrzeba zajęcia się dzieckiem, gdy na przykład niania zgłosi, że nie będzie mogła przyjść, albo w przedszkolu zaplanowano krótki remont z powodu niespodziewanej awarii? W takich sytuacjach istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym. Opieka na dziecko – jak ją wykorzystać? Przeczytasz poniżej.

Agenda:

  1. Opieka na dziecko – co powinieneś wiedzieć?
  2. Opieka na dziecko – jak ją wykorzystać?

Opieka na dziecko – co powinieneś wiedzieć?

Może z tej formy skorzystać mama, albo ojciec. W każdym roku kalendarzowym przysługują rodzicom tylko 2 dni takiego urlopu. Dopuszcza się wykorzystanie dwóch dni łącznie, albo po jednym dniu w różnych terminach. W zależności od sytuacji, wolne dwa dni może wziąć jedno z rodziców, albo każde z nich po jednym dniu.


Opieka na dziecko przysługuje rodzicom dzieci do 14 roku życia. Wymiar opieki nad dzieckiem zdrowym jest stały, niezależnie od liczby wychowywanych dzieci. Jeśli w danym roku takie dni wolne nie zostaną wykorzystane – przepadają.


Dni z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym są płatne i nie wliczają się do wymiaru urlopu wypoczynkowego. Pracodawca ma obowiązek udzielenia takiego zwolnienia w zgłoszonym przez rodziców terminie. Jeśli złoży się odpowiedni pisemny wniosek, pracodawca z całą pewnością nie odmówi. Nie trzeba nawet wyjaśniać z jakiego powodu potrzebna jest opieka nad dzieckiem zdrowym, ale najlepiej uzgodnić termin wcześniej, oczywiście o ile nie jest to jakaś nagła sytuacja. Takie przepisy, zawarte w Kodeksie pracy są dużym udogodnieniem dla osób wychowujących dzieci i jednocześnie realizujących się zawodowo.

Opieka na dziecko – jak ją wykorzystać?

Oto kilka wskazówek, jak wykorzystać opiekę nad dzieckiem w sposób efektywny i korzystny dla jego rozwoju:

  1. Budowanie więzi emocjonalnych: Spędzaj czas z dzieckiem, bawiąc się, rozmawiając i słuchając jego potrzeb.
  2. Edukacja i rozwijanie umiejętności: Czytaj dziecku książki i opowiadaj historie, co wspomaga rozwój językowy; zapewnij dostęp do różnych zabawek i materiałów, które wspierają rozwijanie umiejętności motorycznych i poznawczych.
  3. Nauka przez zabawę: Włączaj naukę do codziennych aktywności i zabawy, ucząc poprzez zabawę; stwarzaj możliwości do eksploracji i odkrywania nowych rzeczy.
  4. Nauka samodzielności: Ucz dziecko wykonywać proste zadania samoobsługowe, takie jak ubieranie się, mycie rąk czy porządkowanie zabawek; pomagaj dziecku rozwinąć poczucie odpowiedzialności za swoje codzienne obowiązki.
  5. Wsparcie w nauce i edukacji: Pomagaj dziecku w nauce, udzielając odpowiedzi na pytania, wspierając w zadaniach domowych i zapewniając dostęp do odpowiednich materiałów edukacyjnych; zachęcaj do rozwijania ciekawości i samodzielnego odkrywania wiedzy.
  6. Samorozwój rodzica: Dbaj o własny rozwój osobisty, aby być lepszym rodzicem i wzorcem dla dziecka; pracuj nad radzeniem sobie ze stresem i trudnościami.

Podsumowanie

Z opieki na dziecko możesz skorzystać prosząc o to swojego pracodawcę. Przysługuje ci 2 dni takiego urlopu. W jego trakcie możesz podjąć wiele działań, które pomogą dziecku w rozwoju. Pamiętaj, że każda pociecha jest inna, więc ważne jest dostosowanie opieki do jej indywidualnych potrzeb i charakteru. Regularna obecność i zaangażowanie rodzica lub opiekuna mają kluczowe znaczenie dla zdrowego rozwoju dziecka.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl

Na co dzień zgłębiam tajniki rozwoju osobistego, psychologii i edukacji. Na blogu Kreatywna Edukacja dzielę się przemyśleniami i wiedzą o tym, jak uczyć się skuteczniej, rozwijać w biznesie i lepiej rozumieć siebie oraz innych. Moją pasją jest pomaganie innym w odkrywaniu ich potencjału i odważnym realizowaniu marzeń – wierzę, że każdy z nas ma w sobie moc do zmiany na lepsze.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?