Każdy z nas jest inny. Jednym lepiej idą przedmioty humanistyczne, a innym ścisłe. Ktoś uczy się szybko języków obcych, a ktoś inny nie. Niektórzy mówią nawet, że w są w stanie nauczyć się danego języka obcego, ale już inny będzie sprawiał mu sporo problemów. Szkołę podstawową musi przejść każdy z nas – takie jest prawo. Dobrze jest też zdobyć chociaż jakiś zawód, aby móc później na siebie zarabiać.
Jak się uczyć, żeby jakoś przejść szkołę?
Poradników na ten temat jest sporo. Jednak trzeba uzmysłowić sobie,że każdy z nas jest inny. Jedni musza mieć bezwzględną cisze i spokój, zarówno przy pisemnym odrabianiu lekcji, jak i nauce pamięciowej. Inni nie umieją się uczyć w ciszy. Muszą mieć włączoną muzykę lub nawet telewizor. Jedna grupa może czytać tekst po cichu, aby go zapamiętać; inna grupa uczy się czytając dany tekst na głos. Trzeba też znaleźć w sobie odpowiednią motywację. Czasem jest to po prostu chęć zaliczenia danej części materiału.
Innym razem ktoś wie, że będzie chciał dostać się na konkretny kierunek studiów, więc musi dobrze opanować materiał z konkretnych przedmiotów. Kolejna sprawa to koncentracja. Jedno koncentrują się tylko w ciszy, a inni ,gdy słyszą,że w pobliżu coś się dzieje, puszczają więc radio, czy telewizję. Jeżeli jednak dana osoba ogólnie ma problemy z koncentracją, trzeba sprawdzić, co się dzieje. Może to problem na tle nerwowym. O poradę najlepiej zapytać lekarza pierwszego kontaktu. Czasem wystarczy zastosowanie konkretnego suplementu diety, czy łatwo dostępnego leku.
Nie tylko praca, ale tez odpoczynek
Kolejna sprawa to odpowiednia ilość wypoczynku – nie tylko snu. Każdy z nas dopiero na własnej praktyce przekonuje się, ile czasu pod rząd może uczyć się i przyswajać wiadomości. Dla jednych jest to kilka godzin pod rząd, dla innych nawet cały dzień z małymi przerwami. Ważne jest też właściwe odżywianie podczas intensywnego czasu nauki. Jest to bowiem proces żmudny, wymagający dostarczania energii i odpowiednich składników odżywczych. Na pytanie: jak się uczyć, nie ma jednoznacznej odpowiedzi dla każdego.
Oczywiście, są ogólne wskazania, które warto wziąć pod uwagę zawsze – jak o odpowiedniej dla siebie ilości snu. Uczyć się zawsze warto systematycznie, nie zostawiając całego materiału na kilka ostatnich dni przed terminem klasówki, czy egzaminu. Nauka niewielkich partii materiału na raz zawsze jest dla nas lepsze. Nie męczymy się aż tak, łatwiej nam ten materiał powtórzyć i przede wszystkim nie wkrada się w nasze myśli niepokój, że nie zdążymy. Aby się uczyć, musimy też nauczyć się uczyć po swojemu.