Tutaj jesteś

Co się nauczę to moje!

5 lutego 2020 Rozwój osobisty

Każdy z nas jest inny. Kultura zachodnia wykorzystuje nasz indywidualizm w budowaniu gospodarek państw. Umiejętności osobiste poszczególnych osób składają się na sukces całego społeczeństwa. Umiejętności osobiste będą zróżnicowane w grupie osób, stąd też często pracodawcy pytają o nie w rozmowach o pracę. Na świecie szuka się ludzi, którzy mają nietypowe umiejętności i ukryte talenty.

Jak dzielimy umiejętności osobiste?


Umiejętności osobiste można podzielić na dwa rodzaje: miękkie i twarde. Umiejętności twarde to te wyuczone na różnych etapach edukacji i związane z wiedzą, czyli takie umiejętności, które łatwo możemy zmierzyć i ocenić. Natomiast umiejętności miękkie są mniej wymierne, trudno nam zmierzyć, czy ktoś bardziej się z kimś dogaduje czy nie. Widzimy to, ale nie jesteśmy często w stanie przedstawić tego procentowo czy liczbowo. Do umiejętności miękkich będziemy zaliczać więc kompetencje takie jak: umiejętność pracy w grupie, komunikacji interpersonalnej, zdolność do podporządkowywania się w określonych sytuacjach i ogólnie pojęte uspołecznienie.


Proces zdobywania umiejętności miękkich jest dość długi, a wielu osobom trudno osiągnąć zadowalające rezultaty. Często takie umiejętności wynikają z predyspozycji charakteru i nie da się ich po prostu nauczyć. Współcześnie prowadzi się jednak wiele kursów, które uczą nas jak być bardziej otwartym, jak efektywnie porozumiewać się z innymi ludźmi, jak współpracować, by osiągnąć sukces.
Umiejętności osobiste nie są udziałem całej grupy, a jednostki. Warto więc rozwijać zarówno swoje umiejętności twarde, jak i miękkie.

Łatwiej wtedy o lepszą pracę czy polepszenie stosunków międzyludzkich. Obecnie liczy się to, by wyróżniać się z tłumu. Trzeba zostać zauważonym, by móc odnieść sukces. Często właśnie pomagają nam w tym nietypowe umiejętności osobiste. Warto więc zdobywać pewne rzadkie umiejętności samodzielnie, gdyż zyskujemy wtedy efekt zaskoczenia i wypełniamy pewną niszę dotąd niezajętą. Może to być kluczem do rozwoju naszej kariery, ale też do rozwoju osobistego.
Nasze umiejętności osobiste mają wpływ na środowisko, w którym żyjemy, gdyż możemy je wykorzystywać nie tylko w pracy, a także na rzecz lokalnej społeczności. Są osoby, które potrafią się dzielić swoimi umiejętnościami i przekazywać swoją wiedzę innym, czym prowadzą do rozwoju osobistego wielu osób.

Nowe umiejętności – czy są warte zachodu?


Warto nabywać nowe umiejętności, bo to czego się nauczymy jest nasze. Nikt nam tego nie może zabrać. Im wcześniej zaczniemy, tym dla nas lepiej, bo nabywamy doświadczenia. które jest tak bardzo w życiu potrzebne.

Redakcja kreatywna-edukacja.pl

Na co dzień zgłębiam tajniki rozwoju osobistego, psychologii i edukacji. Na blogu Kreatywna Edukacja dzielę się przemyśleniami i wiedzą o tym, jak uczyć się skuteczniej, rozwijać w biznesie i lepiej rozumieć siebie oraz innych. Moją pasją jest pomaganie innym w odkrywaniu ich potencjału i odważnym realizowaniu marzeń – wierzę, że każdy z nas ma w sobie moc do zmiany na lepsze.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?