Ile razy każdy z nas powiedział w życiu, że nie ma zbyt dobrej pamięci. Z pewnymi problemami pamięciowymi stykamy się już w szkole. Przez wiele lat nauki pod rząd mamy do przyswojenia mamy do zapamiętania mnóstwo faktów, regułek, wzorów, nazwisk, dat itd. W końcu przychodzi jednak taki moment, że mówimy: już więcej tego się nie zmieści w naszej głowie.
Szybkie przyswajanie informacji
Wiele osób przy różnych okazjach zadaje sobie pytanie: jak szybko zapamiętywać? Trzeba pamiętać, że każdy z nas jest inny – nie ma jednego złotego środka na szybkie zapamiętywanie dla wszystkich. co jednak sprawdza się u każdego? Wyspanie, odpowiednia doza wypoczynku, stosowna dieta, odpowiednia ilość ruchu i świeżego powietrza oraz tzw. ładowanie akumulatorów, tzn. spędzanie pewnego czasu na swoim hobby. Chodzi o to, aby nabrać dystansu do codzienności, problemów, czy nadmiaru obowiązków w tym tych, które wymagają szybkiego zapamiętywania. Kolejną sprawą – już bardziej subiektywną – są sposoby zapamiętywania. Czasem chodzi kojarzenie czegoś z czymś zupełnie innym.
Różne sposoby na zapamiętywanie
Niektórzy tworzą sobie całe mapy pamięciowe i to im pomaga. U innych jednak może się nie sprawdzać. Innym wystarczy zaznaczanie na kolorów poszczególnych fragmentów tekstu, który trzeba opanować. Część z nas to typowi wzrokowcy; inni musza usłyszeć – raz lub więcej razy – to, co mają zapamiętać. Jeszcze kolejna grupa łączy wzrok i słuch i wtedy zapamiętuje dany materiał szybciej. Istotne jest to, aby powtarzać to, czego się już uczyliśmy -wtedy to się utrwala. Kolejna sprawa to podzielenie materiału na mniejsze części, czy tez regularna nauka, a nie odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę. Kolejna sprawa to skupienie się na nauce. Choć dla niektórych może być niezrozumiałe to, że ktoś może uczyć się przy muzyce lub telewizji i idzie mu to nawet nieźle.
Inni potrzebują ciszy do skupienia się na materiale, który trzeba przyswoić. Czasem sprawdza się pisanie krótkich haseł na małych, samoprzylepnych karteczkach i rozwijanie danych problemów, o których się już czytało. Metod szybkiego zapamiętywania jest przynajmniej kilka, jednak nie każda jest dobra dla każdego. Jak poznać, która jest najlepsza dla danej osoby? Po prostu trzeba je wypróbować. Czasem można łączyć 2 i wtedy odniosą one dobry skutek. Pamięć warto ćwiczyć regularnie – wiele osób przyznaje, że to przynosi trwałe i pozytywne efekty. Także starsze osoby mówią, że tylko stałe ćwiczenia utrzymują ich pamieć w dobrej formie nawet w podeszłym wieku. Warto jednak zawsze być cierpliwym i rozsądnym co do ilości materiału do zapamiętania na jeden raz.