Opieka na dziecko – jak ją wykorzystać?

Co mają zrobić pracujący zawodowo rodzice, kiedy zajdzie nagła potrzeba zajęcia się dzieckiem, gdy na przykład niania zgłosi, że nie będzie mogła przyjść, albo w przedszkolu zaplanowano krótki remont z powodu niespodziewanej awarii?
W takich sytuacjach istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym. Potocznie mówi się o tym – opieka na dziecko. Może z tej formy skorzystać mama, albo ojciec. W każdym roku kalendarzowym przysługują rodzicom tylko 2 dni takiego urlopu. Dopuszcza się wykorzystanie dwóch dni łącznie, albo po jednym dniu w różnych terminach. W zależności od sytuacji, wolne dwa dni może wziąć jedno z rodziców, albo każde z nich po jednym dniu.
Opieka na dziecko przysługuje rodzicom dzieci do 14 roku życia. Wymiar opieki nad dzieckiem zdrowym jest stały, niezależnie od liczby wychowywanych dzieci. Jeśli w danym roku takie dni wolne nie zostaną wykorzystane – przepadają.
Dni z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym są płatne i nie wliczają się do wymiaru urlopu wypoczynkowego. Pracodawca ma obowiązek udzielenia takiego zwolnienia w zgłoszonym przez rodziców terminie. Jeśli złoży się odpowiedni pisemny wniosek, pracodawca z całą pewnością nie odmówi. Nie trzeba nawet wyjaśniać z jakiego powodu potrzebna jest opieka nad dzieckiem zdrowym, ale najlepiej uzgodnić termin wcześniej, oczywiście o ile nie jest to jakaś nagła sytuacja.
Takie przepisy, zawarte w Kodeksie pracy, są dużym udogodnieniem dla osób wychowujących dzieci i jednocześnie realizujących się zawodowo.

arysa.pl

Redakcja kreatywna-edukacja.pl